"IS je objavio fetvu, upravo smo o tome obaviješteni", izjavila je Jacqueline Badcock, predstavnica UN-a u Iraku, javljajući se videovezom u sjedište organizacije u Ženevi.
Badcock nije mogla reći o kojem je broju žena i djevojčica riječ, no procijenila je, na temelju UN-ovih podataka, da bi tom odlukom moglo biti "pogođeno 4 milijuna djevojčica i žena".
Novčana globa
Spolno sakaćenje žena nije se dosad prakticiralo u Iraku osim u nekim izoliranim područjima.
Predstavnica UN-a kazala je nadalje da je u Mosulu preostalo "tek dvadesetak kršćanskih obitelji" koje preživljavaju zahvaljujući pomoći nevladinih udruga kao što je Caritas.
Neke od tih obitelji preobratile su se na islam, a druge su odlučile platiti novčanu globu koju im nameće IS.
Pozvali muslimane na poslušnost
Ekstremistička radikalna sunitska skupina IS, potekla iz terorističke mreže Al Kaide, djeluje u Siriji i Iraku i optužena je za najstrašnije zločine. Munjevitu ofenzivu u Iraku počela je 9. lipnja, osvajajući gradove i pokrajine i napreduje prema glavnome gradu Bagdadu. Vođa IS-a Abu Bakr al-Bagdadi, kojega su sljedbenici proglasili "kalifom", pozvao je sve muslimane na "poslušnost".
Spolno sakaćenje žena je postupak djelomičnog ili potpunog uklanjanja vanjskih ženskih genitalija ili drugog ozljeđivanja ženskih spolnih organa iz nemedicinskih razloga. Nema nikakvu zdravstvenu korist i obavlja se iz vjerskih, tradicionalnih uvjerenja da žena ne treba uživati u seksu ili drugih predrasuda.
Opasnost od infekcija
Osim opasnosti od infekcija donosi i niz drugih dugoročnih opasnosti za tjelesno, mentalno i seksualno zdravlje, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Praksa je proširena u 28 afričkih zemalja i u dijelovima Bliskog istoka te Azije.
WHO je 2013. objavio da je 140 milijuna žena i djevojčica u svijetu spolno osakaćeno, a prijetnji takvom sudbinom svake godine izloženo je tri milijuna novih.