DW: /

Mađarskom se širi desničarska 'epidemija'

Nedjeljni izbori u Mađarskoj mogli bi rezultirati dobrim rezultatom za desno ekstremni Jobbik, koji bi prema najnovijim istraživanjima mogao dobiti i 20 posto glasova.

8.4.2010.
15:47
VOYO logo

Mađari u nedjelju (11.4.) biraju novi saziv parlamenta. Nekadašnja zamlja uzdanica istočne Europe proživljava jednu od najtežih gospodarskih i političkih kriza posljednjih desetljeća.

Promjena na vrhu zemlje je gotovo izvjesna: vladajući socijalisti, po svim pokazateljima, gube vlast koju bi trebao preuzeti nacionalno konzervativni Savez mladih demokrata. No izbornom uspjehu nada se i ekstremna desnica koja bi mogla postati drugom političkom snagom u zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nova politička sila u Mađarskoj zove se "Jobbik" što u slobodnom prijevodu znači "Bolji". Ispitivanja javnog mnijenja predviđaju joj i do 20 posto glasova na predstojećim izborima i proboj ka tituli druge po redu političke sile u Mađarskoj, piše Deutche Welle.

"U zatvor, u zatvor s njima", urla okupljena masa. Na tribini stoji Gabor Vorna, predsjednik desno ekstremnog "Jobbika" i zadovoljno promatra masu. Njegovo zadovoljstvo nije bez razloga jer desni radikali su i ovaj put uspjeli okupiti zavidan broj građana i potencijalnih birača. Preko 50.000 pobornika kvazimilitarističke ikonografije i nacionalističkih parola uperenih protiv svega što nije mađarsko, okupilo se na jednom od većih budimpeštanskih trgova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnoštvo bi u zatvoru rado vidjelo, kako ih vrh stranke naziva, "političare i njihov ciganski kriminal". Na listi neprijatelja se osim Roma nalazi i židovi ali i stranci općenito. Na kraju skupa vojnički pozdrav: "Dao Bog" viče Vona s pozornice, "Lijepu budućnost" uzvraća u jedan glas militantna gomila.

Nekoć je Mađarska bila školski primjer pozitivnog razvoja demokracije u tranzicijskim zemljama europskog Istoka. Danas je zemlja prodrmana teškom gospodarskom krizom a od stečaja ju spašava jedino intervencija Europske unije i Međunarodnog monetarnog fonda.

Dvije glavne političke sile, vladajući Socijalisti i, još uvijek oporbeni, nacionalni konzervativci iz Saveza mladih demokrata, već se godinama svađaju oko potrebnih reformi i međusobno se blokiraju. Rezultat: Mađarska je duboko korumpirana i slabo vođena. No dok se dvojica svađaju, treći se raduje. Takvo stanje je naravno plodno tlo za strake poput "Jobbika" koje na sva složene politička pitanja imaju samo jedan odgovor "Mađarska Mađarima".

Jobbikov šef Vona biračima nudi jednostavnu ali očito popularnu teoriju. "Kad u jednoj te istoj kući žive stanodavac i podstanar onda je samo po sebi razumljivo da nije podstanar taj koji šefuje. U Mađarskoj je to nažalost tako. Ovdje odlučuju strane tvrtke. Ono što mi želimo je to da odlučuju Mađari. Da interes Mađarske bude na prvom mjestu i u gospodarstvu i u kulturi. Ljubav prema domovini mora biti sveprisutna", kaže taj desni populist.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tu partriotsku ljubav su na svojoj koži osjetili i mnogi koji se ne uklapaju u mađarski raster. Prošle godine je serija ubojstava Roma inspirirana desnoradikalnom mržnjom uzdrmala mađarsku i europsku javnost. No retoriku desnih ekstremista, prije svega kritiku međunarodnog kapitala, su odavno preuzele i stranke desnog centra, poput Saveza mladih demokrata koji će po svim pokazateljima preuzeti vlast u zemlji. Tako i njihov vođa Viktor Orbán za boljke u zemlji optužuje vanjske sile i rješenje vidi u okretanju svemu što je mađarsko.

"Mi u Mađarskoj trebamo poredak u kojoj će i banke shvatiti koje su nacionalnosti. Ljudi u Mađarskoj će imato posao jedino ako iskreno kažemo: štitimo mađarske proizvode, mađarsko tlo i mađarske zalihe vode", zaključuje Orbán.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pored ovakvih parola Mladi demokrati prije svega u narod šalju ostala populistička obećanja poput značajnih sniženja poreza ili obećanjima u uvođenju referenduma na kojima će narod direkno odlučivati o svim važnijim pitanjima, piše Deutche Welle.

No mnogi promatrači su jednistveni u ocjeni da Mladi demokrati neće biti u stanju održati data obećanja. To su usred završne faze predizborne utrke shvatili i neki čelni političari konzervativaca poput Lászla Kövéra. On je objasnio da, barem zasad, financijske prilike ne omogućavaju ostvarenje mnogih najava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo