DIKTATORSTVO U 21. STOLJEĆU / Dugovječnih diktatora poput Mugabea u Africi ima još: analiza ugledne organizacije otkriva koje su još afričke zemlje neslobodne

U Zimbabveu je vojska zauzela ulice glavnog grada Hararea, a predsjednika Roberta Mugabea stavila u kućni pritvor. Generali tvrde kako nije riječ o državnom udaru, nego operaciji uklanjanja kriminalaca iz kruga dugogodišnjeg predsjednika

15.11.2017.
18:53
VOYO logo

Vojska je zauzela i državnu televiziju, a sve se događa nakon što je Mugabe otpustio svog zamjenika, čime je njegova supruga postala glavna kandidatkinja za njegovu nasljednicu. Analitičari smatraju kako je riječ o pokušaju da Mugabea, koji Zimbabveom vlada 37 godina, naslijedi upravo smijenjeni zamjenik.

"Vrlo smo zabrinuti zbog situacije u Zimbabveu. Želimo pozvati na mir i suzdržanost, posebno vojne i druge snage sigurnosti u Zimbabveu. Također sam se čuo s njegovom ekselencijom predsjednikom Mugabeom, on je dobro i nalazi se u kućnom pritvoru", kazao je Jacob Zuma, predsjednik Južne Afrike. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zimbabve je nezavisnost od Velike Britanije stekao 1980-te i od tada zna za samo jednog vladara - Roberta Mugabea. No, daleko od toga da je on izolirani primjer o čemu više otkriva Petar Panjkota:

Robert Mugabe možda je svjetskoj javnosti najpoznatiji, sa 93 godine trenutačno je najstariji vladar na planetu, no njegovih 37 godina na vlasti - što je za europske pojmove nezamislivo - u Africi nije najduže. Čak 21 afrička zemlja, gotovo polovica, prema analizi ugledne organizacije Freedom House i ove je godine u statusu neslobodne, dakle ima diktatorsku ili autokratsku vlast.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među njima je i Kamerun, država kojom najduže vlada čovjek koji nije monarh - zove se Paul Biya, ima 84 godine, od toga je polovicu, dakle od 1975., na čelu Kameruna. Slijedi ga Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, 75-godišnjak na čelu Ekvatorijalne Gvineje punih 38 godina, zbog gotovo neograničene moći u njegovim rukama ta je zemlja jedna od najneslobodnijih na svijetu.

I ostavili smo za kraj i jednog osebujnog monarha, kralja Mswatija Trećeg koji vlada Svazilendom otkako je postao punoljetan prije 31 godinu. Prakticira poligamiju, u ovom trenutku ima 15 žena i milijune dolara bogatstva, dok više od polovice naroda Svazilenda živi s tek dolarom po danu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
ZA ELISU
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo