Borba za ženska prava /

Dosta im je: U Indiji 5,5 milijuna žena oformilo ljudski lanac koji se protezao čak 620 kilometara!

Image
Foto: @NlCOLEKlDMANS/Twitter

Ženama je dosta diskriminacije, a samo žele da im se omogući ulazak u hramove

3.1.2019.
16:48
@NlCOLEKlDMANS/Twitter
VOYO logo

Žene u milijunskom broju oformile su ljudski lanac koji se protezao čak 620 kilometara kako bi dale podršku veoma narušenim ženskim pravima u Indiji nakon što su dvije žene postale prve koje su ušle u hinduistički hram u koji im je pristup najstrože zabranjen.

Zabrana ulaska u hram Sabarimala u Kerali "ženama u menstrualnoj dobi" postala je glavna točka rasprava o rodnoj jednakosti i vjerskim slobodama u toj zemlji. Iako je prema presudi Vrhovnog suda bila ukinuta zabrana ulaska ženama, tisuće muškaraca pojavilo se oko hrama kako bi ženama nasilno zabranili ulazak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Borbi za ženska prava pridružili su se milijuni žena te su oformili "ženski lanac" koji se protezao od grada Kasargoda u sjevernom dijelu Kerale, sve do Thiruvananthapuram, glavnog grada na krajnjem jugu pokrajine.

Vladajući su objavili da je u protestu sudjelovalo oko 5,5 milijuna žena. Tada su u ranim jutarnjim satima u srijedu, dvije žene u svojim četrdesetim godinama, ušle uz policijsku pratnju u hram i ondje su provela dva sata u molitvi.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šef policije pokrajine Kerala, Pinarayi Vijayan, potvrdio je da su to prve dvije ženske osobe koje su molile u tom hramu nakon što je pred tri mjeseca ukinuta zabrana ulaska ženama u hram. One su isto tako već imale nekoliko neuspješnih pokušaja ulaska u hram.

Zaštitari hrama kažu da ženama nije dozvoljen ulazak u hram Sabarimalu jer bi one mogle odgovoriti vrhovno božanstvo Ayyappa od celibata. Drugi pak žene menstrualne dobi, što su praktički sve žene od 10 do 50 godina starosti, nečiste i da nakon njihovog posjeta svećenici moraju prolaziti kroz dvosatni "obred čišćenja".

"Ranije žene nisu mogle ući u hram zbog vještačkih prepreka. Danas su u njega mogle ući", kazao je Vijayan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj prosvjed je za posljedicu imao i neočekivanu suglasnost između dvije najveće indijske stranake. Vladajuće stranke Narendra Modija BJP i oporbene stranke Kongres. Obje su stranke pozvale na poštovanje religijskih običaja.

No vladajuća stranka, Komunistička partija Indije, kazala je da nema izbora nego poštovati odluku Vrhovnog suda koji je odlučio da se "zabrane ovog tipa ne mogu smatrati osnovnim religijskim pravilima".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudac Dipak Misra je tada u ime suda kazao da "patrijarhalna uvjerenja nisu važnija od jednakosti u prakticiranju vjere".

"Religija ne može biti krinka da se ženama uskrati pravo na štovanje. Tretiranje žena kao djece nekog manjeg boga je zatvaranje oči na ustavom zajamčenu jednakost", kazao je Misra.

Nakon što su se u srijedu dvije žene pomolile u hramu, bilo je puno nezadovoljnih ljudi. Organizirani su prosvjedi diljem države, a policija je čak morala upotrijebiti suzavac da bi rastjerala prosvjednike. Najveće nezadovoljstvo pokazala je krajnje desna hinduistička grupa iz Kerale, Sabarimala Karma Samithi, koju inače podržava vladajuća BJP, pozvala je na još prosvjeda diljem zemlje u četvrtak.

Vladajuća stranka BJP pozvala je na mirne prosvjede. No, lokalni čelnik iste te stranke nešto ranije je opisao ulazak žena u hram "ateističkim pokušajem da se unište hinduistički hramovi". 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik stranke BJP, Sreedharan Pillai, rekao je medijima da će "poduprijeti svako nastojanje da se komuniste spriječi da unište vjeru". Kazao je neka svi koji ga podupiru istupe naprijed i neka prosvjeduju. 

Dvije žene koje su ušle u hram smještene su pod policijsku zaštitu, ali unatoč tome su ih identificirali kao Bindu Ammini (42) i Kanaka Durgu (44).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Religija je postala jedna od najvažnijih tema u prije općih izbora u Indiji koji bi se trebali održati na proljeće. Indijski je premijer, Narendra Modi, rekao za jednu televiziju da misli kako je svađa oko hrama Sabarimala vezana više uz religijsku tradiciju nego uz ravnopravnost spolova.

Naglasio je i da postoje hramovi u kojima je zabranjen ulazak muškarcima, piše Independent.

sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo