Saveznici u NATO-u trebali bi odluke donositi zajednički i na "pošteniji" način, izjavila je u petak njemačka ministrica obrane Ursula von der Leyen, u očitoj kritici jednostranih odluka SAD-a o povlačenju iz Sirije i Afganistana.
Ako plaćaju, žele donositi odluke
Američki predsjednik Donald Trump iznenadio je europske saveznike, pa i članove vlastite administracije, kada je u prosincu objavio odluku o povlačenju američkih vojnika iz Sirije, tvrdeći da je Islamska država poražena.
Također je najavio i povlačenje polovice od 14.000 vojnika raspoređenih u Afganistanu gdje se zajedno sa saveznicima u NATO-u bore protiv talibana i IS-a.
I dok se slaže da saveznici moraju poštenije dijeliti troškove zajedničke obrane, Von der Leyen smatra da se to načelo mora primijeniti i na donošenje odluka.
Stanje na terenu
"Kao saveznici moramo odluke donositi zajednički. To je jedini način da osiguramo vjerodostojnost i legitimitet", rekla je njemačka ministrica na sigurnosnoj konferenciji u Muenchenu.
"Odluke o misiji Resolute Support moraju pratiti stanje na terenu u Afganistanu. To se odnosi i na Siriju i na Irak", dodala je.
Ona je zajedno s britanskim kolegom Gavinom Williamson otvorila tradicionalnu konferenciju o sigurnosti, demonstrirajući tako predanost Velike Britanije europskoj obrani i nakon izlaska iz Unije planiranog za 29. ožujka.
'Ruski avanturizam mora imati cijenu'
"Dok Velika Britanija napušta EU, uvjeravam vas da ćemo ostati predani sigurnosti Europe, a kamen temeljac te sigurnosti je NATO", istaknuo je Williamson.
On se u svome govoru posebno okomio na Rusiju koju je optužio za špijunažu, kibernetičke napade i kršenje sporazuma o nuklearnim projektilima srednjega dometa (INF).
Rusija mora odgovarati za svoje postupke na međunarodnom planu, smatra Williamson.
"Ruski avanturizam mora imati cijenu", poručio je.
'Hladnoratovska taktika povuci-potegni nije rješenje'
Upitana što bi Zapad trebao učiniti ako Rusija ne bude poštivala obveze iz INF-a, Von Der Leyen nije dala precizan odgovor, nego je istaknula da "što god učinimo, moramo to učiniti zajedno".
"Hladnoratovska taktika povuci-potegni nije rješenje", istaknula je.
Oko 600 visokih dužnosnika i stručnjaka raspravlja u Muenchenu o globalnim sigurnosnim izazovima. Među njima je 30 šefova država i vlada, uključujući hrvatskog premijera Andreja Plenkovića.
On je ranije u petak sudjelovao na forumu Kršćansko-socijalne unije na temu "Svijet u neredu-Zašto su važni transatlantski odnosi", a kasnije bi se trebao sastati s glavni tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom te govoriti na okruglom stolu o Inicijativi triju mora.