Napetosti na Zapadnom Balkanu otele su se kontroli, djelomice i zbog upletanja vanjskih čimbenika koji nastoji destabilizirati te zemlje već neko vrijeme, rekao je u četvrtak predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk.
"Večeras ćemo razgovarati o Zapadnom Balkanu, koji je ključan za Europu. Napetosti i podjele su se otele kontroli, dijelom i zbog miješanja vanjskih čimbenika koji nastoje destabilizirati te zemlje već neko vrijeme", rekao je Tusk nakon završetka prvog dijela summita EU-a, a prije radne večere na kojoj će se razgovarati o stanju na jugoistoku Europe.
Tusk je najavio da će čelnicima država članica predložiti novu komunikacijsku strategiju prema tom području.
"Naša je poruka toj regiji jasna - EU će održati obećanje koje je dao u Solunu i potpuno je privržen održanju stabilnosti i prosperiteta te regije. Želim da čelnici potvrde europsku perspektivu Zapadnog Balkana", rekao je Tusk.
Čelnici zemalja članica na sumitu u Solunu u lipnju 2003. prihvatili su "Solunsku agendu za zapadni Balkan", dokument u kojem se potvrđuje europska perspektiva zemalja regije i u kojem su navedeni prioritetni koraci koje te zemlje trebaju poduzeti na putu prema Europskoj uniji.
Reizbor Donalda Tuska bila je prva tema summita EU-a. Nakon toga, čelnici su raspravljali o migracijama, gospodarstvu, zapošljavanju.
Predsjednik Europske središnje banke Mario Draghi upoznao je čelnike s gospodarskim i fiskalnim kretanjima na razini EU-a.
"Mogu reći da Hrvatska u tom kontekstu ima pokazatelje koji su upravo na tragu ukupnih kretanja i oporavka europskog gospodarstva", rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković, dodajući da članstvo u EU pomaže Hrvatskoj da poveća stopu zaposlenosti i u stvaranju novih radnih mjesta.