DODIKOVA VEZA S RUSKIM OLIGARHOM RAZOTKRILA PUTINOV PLAN, TRAG VODI I PREKO /

HRVATSKE? 'To bi bila katastrofa za cijelu regiju'

Image
Foto: AFP

Sarajevo i Banja Luku posjetio je i ruski šef diplomacije ministar vanjskih poslova Sergei Lavrov koji je snažno kritizirao šefic diplomacije EU Federice Mogherini

5.10.2018.
22:50
AFP
VOYO logo

Čak sedam dana prije općih izbora u BiH predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik posjetio je ruskog predsjednika Vladimira Putina u sklopu svoje predizborne kampanje za glasove građana. Putin je poželio Dodik sreću, a Putin je za to dobio značku bosanskohercegovačkog entiteta Republike Srpske koja je pred kamerama odmah završila na sakou.

Za mnoge Dodik je upravo Putinov čovjek na Balkanu i to uopće ne krije, piše Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruski šef diplomacije u BiH

Interes koji Rusija ima prema BiH iskazan je dodatno s posjetom ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova koji je osim posjete službenom Sarajevu na sastanak s trojicom članova Predsjedništva posjetio i Dodika u Banja Luci.

Lavrov je iskritizirao prilikom svojeg puta "nastojanja nekih vanjskih igrača da narodima na Balkanu nametne umjetni izbor koji glasi ili ste s nama ili ste s Ruskom federacijom", piše Deutsche Welle, te je Lavrov "velikodržavničkom" ocijenio izjavu šefice diplomacije EU Federice Mogherini da je "Balkan teritorij EU i da se tu nitko drugi ne treba miješati".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Taj stav je u suprotnosti sa prirodnim pravom balkanskih država da ne teže samo članstvu u EU nego i da istovremeno razvijaju veze sa onim državama sa kojima to smatraju neophodnim", bila je poruka ruskog šefa diplomacije iz BiH koji je nglasio kako Rusija podržava suverenitet i teritorijalni integritet BiH, što u suprotnosti s politikom Milorada Dodika.

'Igra vatrom'

"Kremlj stalno naglašava teritorijalni integritet zemlje, ali u isto vrijeme podržava političare koji se otvoreno izjašnjavaju protiv jedinstva zemlje. To je već igra vatrom", kaže Sonja Schiffers iz berlinske Fondacije za nauku i politiku, piše Deutsche Welle.

"Ruska federacija kaže da podržava i teritorijalni integritet Crne Gore, a vidjeli smo što su uradili u Crnoj Gori 2016. godine. Rusija kaže i da se zalaže za teritorijalni integritet Ukrajine i to je rekla u isto vrijeme kada je anektirala Krim", kaže Jasmin Mujanović, politički analitičar "Instituta Istok-Zapad" u New Yorku.

Utjecaj Rusije

Koliki je utjecaj Rusije i kojim kanalima taj utjecaj ide, teško je egzaktno reći. Međutim, to je još jedno pitanje oko kojeg se analitičari ne slažu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, novinar Avdo Advić smatra kako je utjecaj očit u odnosima Dodik-Putin, kao i u Dodikovim vezama s ruskim oligarhom Konstantinom Malofejevim koji je prethodnih godina više puta boravio u BiH sve dok mu u svibnju ove godine Granična policija BiH nije zabranila ulazak u zemlju s obrazloženjem da predstavlja „prijetnju BiH, javnom poretku, javnom redu i miru, javnom zdravlju BiH ili međunarodnim odnosima BiH", piše Deutsche Welle.

Image
IZBORI KOJI ĆE BITI POD BUDNIM OKOM SVIJETA: /

'Zbog ovoga se Bošnjaci pitaju: jesmo li mi jedini koji nemamo rezervnu državu, dok ju Hrvati i Srbi imaju?'

Image
IZBORI KOJI ĆE BITI POD BUDNIM OKOM SVIJETA: /

'Zbog ovoga se Bošnjaci pitaju: jesmo li mi jedini koji nemamo rezervnu državu, dok ju Hrvati i Srbi imaju?'

S tim novcem pred izbore povećale bi se plaće

"Postoje sumnje da je bilo planirano da Malofejev kupi državne obveznice RS-a, kako bi tamošnje vlasti mogle nadoknaditi minuse u budžetu i kako bi s tim novcem pred izbore povećale plaće i mirovine", kaže Avdić, pozivajući se na anonimne izvore. Malofejev, koji slovi za osobu blisku ruskom predsjedniku Putinu, je, kako navodi Avdić, bio uključen u operaciju čija je svrha navodno bilo osiguranje financijske pomoći vlastima Republike Srpske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Avdić tvrdi kako je bilo pokušaja i utjecaja Rusije preko Hrvatske, a slično navodi i Mujanović koji smatra kako je u interesu Rusije da u Predsjedništvu Rusije bude Dodik i Čović, navodi Deutsche Welle.

Tko čini BiH nefunkcionalnom državom?

"NATO je za Moskvu provokacija", kaže Sonja Schiffers. "Moskva uopće nema sveobuhvatnu strategiju kada je riječ o BiH i ima ograničene interese koji se odnose na određenu infrastrukturu i područja energije. BiH je mala zemlja i Rusija tu nema velike ekonomske interese. Stoga je prije svega riječ o sprečavanju širenja NATO-a", kaže Schiffers.

Mujanović smatra da je BiH u geostrateškom smislu čak važnija za Rusiju i od Srbije, odnosno da BiH Moskva doživljava kao strateški centar Zapadnog Balkana.

„Rusija smatra da postoje pojedinci u političkom sistemu BiH poput Dodika i Čovića koji će nastaviti činiti BiH nefunkcionalnom državom, a sve dok BiH ostane nefunkcionalna ona ne može biti ni članica EU, ni NATO-a. A sprečavanje njegovog širenja je primarni strateški cilj Rusije ne samo u BiH nego i u cijeloj regiji", kaže Mujanović, piše Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Naravno da se Rusija tome ne raduje'

„Prije 10 godina je za Rusiju bilo prihvatljivo da zemlje regije uđu u EU, ali ne u NATO. Nažalost u posljednjih deset godina se desilo to da je NATO postao politički važniji od EU. Sada se ulazak u EU automatski shvaća kao ulazak u NATO. Naravno da se Rusija tome ne raduje", kaže Igor Pellicciari, stručnjak za vanjsku politiku Rusije i profesor na Diplomatskoj akademiji MGIMO u Moskvi i profesor na talijanskom Univerzitetu Urbino.

Pellicciari smatra kako se utjecaju Rusije pridaje prevelika pažnja u regiji, te se s njime slaže Sonja Schiffers koja odgovornost svodi na lokalne političare koji misle kako će povezanost s Rusijom dovesti do glasova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Katastrofa za Rusiju

„Država koja je članica NATO-a se ne može tek tako raspasti, kao što bi se BiH bez članstva teoretski mogla raspasti, a to bi bila katastrofa za cijelu regiju", smatra Mujanović koji smatra da su nastojanja Rusije da spriječi BiH velika opasnost.

„Utjecaj Rusije se često ne precjenjuje nego podcjenjuje", smatra novinar Avdić i to se odnosi ne samo na predstojeće izbore. A kada je pak o samim izborima riječ njihov ishod bi, kako smatra Sonja Schiffers, mogao potpuno blokirati put BiH u euroatlantske integracije, piše Deutsche Welle.

"Sasvim je izvjesna nova politička kriza i ne samo kriza već put u potpuno nesigurnu zonu", smatra Avdić u slučaju pobijede proruskih snaga.

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo