Pammer je ocijenio je kako je najava referenduma kojega 25. rujna planiraju provesti vlasti Republike Srpske s nakanom osporavanja autoriteta Ustavnog suda BiH ozbiljno zaoštrila odnose u zemlji i pojačala političke napetosti.
"Neki ljudi misle da mogu nijekati pravnu državu no to se ne može raditi. To vodi ka nestabilnosti", kazao je austrijski veleposlanik.
Referendum u RS-u
Pammer je istaknuo kako je stajalište njegove zemlje kao i drugih zapadnih država u odnosu na referendum u RS-u jasno a svodi se na činjenicu da je neprihvatljvo dovođenje u pitanje presuda državnog Ustavnog suda pa tako i one kojom je 9. siječnja kao dan RS proglašen neustavnim jer održava samo interese srpskog naroda a zanemaruje stajališta Hrvata i Bošnjaka koji žive u tom entitetu.
U RS-u planiraju provesti referendum na kojemu bi se odgovaralo na pitanje hoće li se 9. siječnja i dalje obilježavati kao dan tog entiteta.
"Ustavni sud BiH kao najviša (pravosudna) instanca u državi jasno se odredio o danu RS i ta odluka mora se poštovati", kazao je Pammer.
Istodobno je upozorio kako je Ustavni sud RS koji se suglasio s provedbom entitetskog referenduma instrumentaliziran odnosno kako je pokazao da je izravno ovisan o političkim utjecajima.
Pammer ipak nije najavio izravno reagiranje međunarodne zajednice na referendumsko izjašnjavanje u RS-u.
Kazao je kako to ovisi o stajalištu Vijeća za provedbu mira u BiH (PIC), tijela koje nadzire provedbu Daytonskog sporazuma a čine ga predstavnici najutjecajnijih zapadnih država, Rusije i Turske.
Različite politike vlada tih država, upozorio je Pammer, sada mogu biti problem.
Izdvajanje Srebrenice iz RS-a?
"Na žalost BiH je ponekad žrtva globalne situacije i odnosa između velikih sila", kazao je austrijski veleposlanik.
Predsjednik RS-a Milorad Dodik u nedjelju je tijekom posjeta Srebrenici najavio kako će se referendum u tom entitetu provesti 25. rujna bez obzira na stajališta međunarodne zajednice.
Istodobno je najavio kako će biti spriječen pokušaj da se organizira referendum o izdvajanju Srebrenice iz sastava RS što su prošlog tjedna kao inicijativu najavili bošnjački predstavici u entitetskim i državnim tijelima vlasti.
Načelnik Srebrenice Ćamil Duraković nakon toga Dodiku je poručio kako Bošnjaci neće pristati živjeti u entitetu čije vlasti dovode u pitanje autoritet BiH kao države.
"Kako Dodik niječe državu BiH tako i mi možemo nijekati entitet koji je po presudi međunarodnog suda odgovoran za genocid (u Srebrenici). Na našoj je strani zakon a na njegovoj većina u Narodnoj skupštini RS koja je rezultat etničkog čišćenja na teritoriju manjeg bosanskohercegovačkog enititeta. Ne želimo biti dio sustava koji ruši BiH", kazao je Duraković.