Čelnici političkih stranaka koje čine vlast u Republici Srpskoj u nedjelju su pozvali na čvrsto jedinstvo svih u tom entitetu u suprotstavljanju reviziji presude Međunarodnog suda pravde (ICJ) po tužbi Bosne i Hercegovine za genocid protiv Srbije.
Predsjednici Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik, Socijalističke partije (SP) Petar Đokić i Demokratskog narodnog saveza DNS) Marko Pavić sastali su se u Banjoj Luci zbog političke krize prouzročene najavom podnošenja zahtjeva za reviziju presude ICJ-a iz 2007. na čemu inzistiraju bošnjačke političke stranke.
Dodik je novinarima nakon sastanka kazao da je riječ o nedopustvom postupku jer se revizija pokušava ishoditi bez pristanka bosanskih Srba.
"Bez Srba i RS odluke u BiH ne mogu se donositi", kazao je Dodik upozoravajući kako će takvo ponašanje proizvesti posljedice.
Najavio je kako će ipak u narednim danima kao prvi korak slijediti "mirni dijalog" a kakav će točno biti odgovor srpske strane u BiH trebalo bi se odlučiti na izvanrednom zasijedanju parlamenta RS čije sazivanje vladajuća trojka predlaže.
Pozvali su na suradnju i jedinstveno djelovanje suprotstavljeni politički blok okupljen oko Srpske demokratske stranke (SDS) i Partije demokratskog progresa (PDP) koji je dio vladajuće koalicije na državnoj razini u BiH.
Čelnici tog bloka poput predsjedatelja Predsjedništva BiH Mladena Ivanića i ministra vanjskih polsova BiH Igora Crnatka već su osudili najavu podnošenja zahtjeva za reviziju presude kojom je 2007. ICJ zaključio kako Srbija nije odgovorna za genocid počinjen u Srebrenici.
Reviziju snažno zagovara bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović a s obzirom da o tome nema suglanosti unutar državnih tijela vlasti cijeli proces financirat će se preko bošnjačkih nevladinih organizacija a vodit će ga Sakib Softić koji je bio ovlašteni zastupnik BiH u prvostupanjskom procesu iako njegov legitimitet osporava srpska strana.
Dodik je na stajalištu kako je riječ o bošnjačkoj "uzurpaciji tijela vlasti BiH" pa drži kako je stoga nužno da srpski dužnosnici u njima bilo da su dio vlasti ili oporbe prestanu sudjelovati u donošenju odluka sve dok se ne riješe otvorena pitanja koja opterećuju funkcioniranje države,
Predsjednik Socijalističke partije (SP) Petar Đokić tvrdi kako iza bošnjačke politike stoji još netko "tko možda želi i rat u zemlji".
"Nastavi li se s ovakvim vođenjem politike to u BiH može završiti potpunim raspadom i slomom", kazao je Đokić.