Austrijski književnik i ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za književnost Peter Handke u razgovoru za tjednik Die Zeit iznova je obranio svoje sporno stajalište prema događajima na području bivše Jugoslavija devedesetih i simpatije prema Slobodanu Miloševiću.
"Nijedna riječ koju sam napisao o Jugoslaviji nije pogrešna. Niti jedna. To je književnost", rekao je Handke za Die Zeit.
Austrijski književnik, dijelom slovenskog podrijetla, ponovno je osudio njemačku ulogu u događajima koji su prethodili srbijanskoj agresiji u Jugoslaviji te iznova Bošnjake opisao kao "muslimanske Srbe".
"Kako je Njemačka mogla priznati Hrvatsku, Sloveniju i Bosnu i Hercegovinu kad na ovom području više od trećine stanovništva čine pravoslavni i muslimanski Srbi? Tako je nastao bratoubilačkirat, a nema gorih ratova od bratoubilačkih", rekao je Handke.
Izjavio je kako mu u njegovomangažmanu stalo do Jugoslavije, a ne do Srbije. To je objasnio svojim podrijetlom.
"Ja sam Jugoslaven po majci i po ujaku koji živi u Mariboru. Moj djed je tada glasovao za priključenje Koruške Jugoslaviji. Jugoslavija mi je nešto predstavljala. I zato je netočno da sam se zauzimao za Srbiju. Meni je bilo stalo do Jugoslavije", rekao je Handke.
On je isto tako ustvrdio da je Jugoslavija nastala kao "protuteža Hitlerovu Reichu".
Handke je izjavio kako nikada nije pokazivao simpatije za Slobodana Miloševića te da je na njegov pogreb otišao zato što se srbijanski vođa "jedini zauzimao za Jugoslaviju".
"Ja se nikada nisam podčinio Miloševiću ni izvana ni iznutra", rekao je Handke.
Miloševića je, kaže, vidio samo jednom tijekom posjeta zatvoru u Scheveningenu kad ga je "htio saslušati".
Dodjela Nobelove nagrade za književnost naišla je na osudu velikih dijelova javnosti u Njemačkoj i Austriji zbog sporne potpore ovog autora režimu Slobodana Miloševića i negiranja genocida u Srebrenici.