Na slavnom Parku prinčeva Hrvatska će odigrati utakmicu prvu utakmicu na Euru protiv Turske.
U glavnom gradu Francuske i u još devet gradova odigrat će se 51 utakmica, a već traju pripreme za najsloženiju sigurnosnu operaciju u povijesti Francuske koja se događa u posebno osjetljivom trenutku.
Ožiljci nakon teroristčkih napada u studenom su itekako vidljivi. Izvanredno stanje, uvedeno nakon napada, nedavno je produženo po treći puta i ostat će na snazi najmanje do kraja Eura.
"U Parizu je situacija najosjetljivija. S obzirom na to kakve imamo informacije, sigurnosne mjere će biti izuzetno velike", naglasio je Ivo Goldstein, hrvatski veleposlanik u Francuskoj.
Veliki test sustava sigurnosti uoči Eura je Grand Slam turnir u Roland Garrosu, koji protječe sa nikad zabilježenim mjerama sigurnosti. Inače puno dostupnije izdanje sada je sa svih strana ograđeno metalnim ogradama i doima se poput tvrđave.
Do koje se mjere vodi briga o sigurnosti, govori i popis stvari čije je unošenje zabranjeno u kompleks turnira.
I na ostalim turističkim lokacijama pojačane su mjere sigurnosti, a najrigoroznije očekuju se na mjestima gdje će se okupljati najviše navijača - u fan zonama, od kojih je najveća tik do Eiffelovog tornja.
Ovisno o procjeni terorističke prijetnje, francuska vlast zadržava si pravo da odluči ne otvoriti, odnosno zatvoriti svaku od fan zona.
Prema nekim procjenama, zbog Eura u Francusku će doći i do 10 milijuna ljudi. O njihovoj sigurnosti brinut će se dosad nezabilježeni broj od 90.000 pripadnika policije, zaštitarskih službi, pa i vojske. No kako i sam šef policije kaže, niti stopostotne mjere predostrožnosti ne mogu svesti na nulu.
Ipak, za nadati se da će tijekom Eura fokus biti na zabavi i nogometu.