Deseci tisuća prošli su ulicama Varšave u subotu prosvjedujući protiv onoga što su nazvali "demokraturom" mjesec dana stare konzervativne vlade, dok je Poljska zapela u ustavnom sporu.
Mašući poljskim i zastavama Europske unije prosvjednici su uzvikivali: "Želimo ustav, ne revoluciju", zahtijevajući da vlada poštuje vladavinu prava i nazivajući aktualnu vladu demokraturom, spojem demokracije i diktature.
Ustavni sukob započeo je kada je euroskeptična stranka Pravo i pravda (PiS), koja je osvojila apsolutnu većinu na izborima u listopadu, imenovala pet od 15 sudaca najvišeg pravosudnog tijela što je oporba okarakterizirala kao nezakonito.
PiS niječe optužbe. Rekao je da su suci u ustavnom sudu trebali biti zamijenjeni kako bi se osigurala ravnoteža vlasti u tom tijelu i da je prethodna vlada prekršila zakon kada je izvršila prvotna imenovanja.
"Ova imenovanja su učinjena temeljem manjkava zakona", rekla je premijerka Beta Szydlo. "Mi samo popravljamo zakon".
Stjecanje kontrole nad ustavnim sudom je ključno za stranku. To može odlučiti je li PiS u mogućnosti provesti svoje najvažnije političke planove poput reforme mirovinskog sustava i ograničavanja inozemnog vlasništva nad bankama, što su mjere koje sud može blokirati.
"Postojeći ustavni sud je uporište svega što je naopako s Poljskom", rekao je čelnik PiS-a Jaroslaw Kaczynski privatnom radiju Republika. "Sve naše mjere može ugroziti na samovoljan način".
Kritičari kažu kako poljska vlada oponaša mađarskog premijera Viktora Orbana nastojeći nametnuti svoj politički program rastežući granice demokracije.