Ovi koji su sudjelovali u policijskoj akciji bit će kazneno gonjeni. Kazao je to jučer srbijanski predsjednik AleksandarVučić nakon uhićenja direktora Ureda za Kosovo i Metohiju Marka Đurića te njegovog suradnika Željka Jovića na Kosovu. Iako je spominjao "teroriste" i "terorističku državu", Vučić je također kazao kako će Srbija na kosovski slučaj reagirati "hladne glave". U međuvremenu predsjednik Srbije navečer je razgovarao s pojedinim svjetskim političarima poput Putina te dužnosnicima Europske unije pa se sada očekuju i njegovi daljnji najavljeni potezi.
Događaje na Kosovu predsjednik Naprednog kluba Čedomir Antić vidi kao ružne i tragične. "Mislim da je sve to pokazalo i raspad te konstrukcije zvane država Kosovo, koju su stvarali i EU i Amerika. Ali, pored toga što je država Srbija ponižena, i što je njen predstavnik izložen nasilju, mislim da je ovo na neki način nastavak puta onog šarenog vlaka koji je trebao otići u Kosovsku Mitrovicu. Meni je čudno da se netko buni što Marka Đurića vode na onakav način, ako znamo da su zastupnici Srpske liste, koji su odani Vučiću i Đuriću, izabrali i Tačija za predsjednika i Haradinaja za premijera Kosova", komentira za Deutsche Wele Antić.
Novinarka Ljiljana Smajlović, pak, navodi kako joj prizori Đurićevog uhićenja ne djeluju kao da je korištena zakonita uporaba policijskih snaga te da je sve izgledalo neprimjereno s obzirom na kršenje propisa koje je po kosovskim izvorima prekršio. "Pri tome mi se učinilo uvjerljivo tumačenje Aleksandra Vučića prema kojem Marko Đurić nije prekršio nikakve propise koji inače funkcioniraju već godinama. To mi je djelovalo kao osvetoljubiva politička akcija za koju Vučićeva riječ 'banditizam' nije pretjerana“, ocijenila je Smajlović.
Nastavak dijaloga ili ne?
Iako se po izvještajima medija iz Srbije dalo iščitati da Kosovo želi prekid dijaloga s Beogradom, Smajlović smatra da Srbija ipak neće odustati zbog dijaloga o članstvu u Europskoj uniji. Ona tako potez Prištine vidi kao provokaciju. "Priština je na daleko gori način 2004. godine, pogromom nad Srbima, uspjela ubrzati svoj put ka neizvjesnosti. Zato mislim da je ovo tipična upotreba sile u političke svrhe, jer u Prištini smatraju da će zbog podrške koju imaju na Zapadu Srbija imati samo štetu, a da će oni dodatno profitirati", pojašnjava Smajlović dodajući kako je potez Prištine poruka Srbima da ondje neće biti zaštićeni, ali se nada da će ih netko zbog njihova poteza osuditi.
Čedomir Antić s druge strane smatra da je ovaj incident svima bio potreban. "Marko Đurić je bio uspješan samo u tome da učlanjuje cijele srpske općine u Srpsku naprednu stranku (SNS). U drugim poslovima nije imao nikakvog uspjeha, a sada je napokon postao heroj. Predsjednik Vučić je opet dobio legitimaciju domoljuba, i on stalno tako ide iz krajnosti u krajnost. Tači i Haradinaj pod pritiskom još radikalnijih elemenata se stalno moraju potvrđivati. A Europska unija je dobila još jednu krizu kojom može rukovoditi", kaže Antić.
Predsjednik Srbije je naveo da će odluke donositi hladne glave, baš kao što je izrekao i rečenicu u koju nitko nije poveravao kako će Srpska lista sama donijeti odluku o eventualnom izlasku iz kosovske vlade.
"Srpska lista će možda izaći iz vlade, ali Aleksandar Vučić također nije rekao kako će se taj dijalog prekinuti, ili kako će se povlačiti potpisi s Briselskog sporazuma. Mislim da je bio i u pravu, jer zaista je možda bilo i nepristojno odmah nakon ovakvih događaja pričati o nastavku dijaloga“, napominje Ljiljana Smajlović za Deutsche Welle.
Istodobno, Antić smatra kako je Vučiću jedina religija opstanak na vlasti, dok su prijetnje uhićenjima besmislene.