U jeku najnapetijih odnosa Hrvatske i Rusije u ovih 25 godina otkako su uspostavljeni diplomatski odnosi, hrvatski ministar vanjskih poslova i potpredsjednik Vlade Davor IvoStier stigao je u Moskvu gdje ga je ugostio ruski kolega Sergej Lavrov.
"Prošlo je gotovo 11 godina otkako je hrvatski ministar vanjskih poslova zadnji put bio u Rusiji. Danas otvaramo jednu novu fazu u dijalogu između Hrvatske i Ruske Federacije. Ovaj posjet smo pripremali dugo. I danas smo dogovorili dinamiku posjeta na visokoj razini koju ćemo implementirati 2017. godine i onda naredne godine", rekao je Stier.
Hrvatski ministar otkrio je da su dogovorili održavanje sastanka međuvladine komisije za suradnju između Hrvatske i Rusije te da će na čelu hrvatske komisije biti potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva Martina Dalić.
"Konstatirali smo da su naši stručnjaci usuglasili i da su već spremni za potpisivanje četiri ugovora. Program kulturne suradnje, dodatni protokol o diplomatski misijama (pitanje zgrade ruskog veleposlanstva), implementacijski protokol o ugovoru Rusije i EU o readmisiji te protokol o suradnji između ministarstava unutarnjih poslova", rekao je Stier.
Dvojica ministara su se dotaknuli pitanja o stanju u koncernu Agrokor.
"Drago mi je da mogu potvrditi da ruska strana jako dobro razumije ono što čini hrvatska Vlada sa ciljem stabilizacije koncerna koji ima sistemsku važnost za hrvatsko gospodarstvo", kaže Stier.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izjavio je da nema političke pozadine u odlukama ruskih banaka u slučaju Agrokora.
Na konferenciji Lavrova su pitali prati li ruska vlada situaciju u Agrokoru te imaju li odluke banaka političku pozadinu nakon izjava premijera Andreja Plenkovića u Kijevu, koji je ondje prije nekoliko mjeseci ponudio hrvatska iskustva u mirnoj reintegraciji ukrajinskog teritorija.
"Mi ne vidimo političku pozadinu, mi smo danas razgovarali o tome u okviru pitanja gospodarske suradnje. Smatramo da postoje dobre mogućnosti suradnje u bankarskom sustavu. Kao što znate, Sberbank i VTB su među vjerovnicima Agrokora. Naši bankari su zainteresirani za njegov oporavak, naravno uzevši u obzir probleme koje Agrokor ima", odgovorio je Lavrov.
Istaknuo je da to pitanje trebaju rješavati izravni sudionici.
"Politički aspekt je ovdje samo jedan - mi ćemo podržati rješenje koje će zadovoljiti i naše banke i Agrokor", rekao je Lavrov.
Na pitanje novinara ima li konkretnih pomaka oko pitanja rafinerije u Bosanskom Brodu koja je u ruskom vlasništvu i uzrokuje onečišćenje zraka u Slavonskom Brodu, Lavrov je kazao da tema nije od jučer.
Podsjetio je da je 2012. uspostavljen trostrani monitoring u kojemu sudjeluju predstvanici Hrvatske, BiH i Zarubežnjefta i rekao je kako smatra da ta trostrana radna skupina treba učinkovitije početi djelovati.
"Postoji želja da se riješi taj problem na način koji će biti najefikasniji na ekonomskom planu i što se tiče opskrbe regije plinom. Mi smo uvjereni da se taj problem može riješiti...", naglasio je.
Također je rekao da je uvjeren da će konkretni oblici plinofikacije biti pronađeni u izravnom dijalogu uz sudjelovanje i Republike Srpske i središnjih vlasti BiH.