haška sramota / Da je hitna pomoć stigla na vrijeme, Praljak bi bio živ: liječnici tvrde kako otrovu treba barem sat vremena da dođe do želuca

Image
Foto: Tomislav Krasnec/PIXSELL

Nakon samoubojstva generala Slobodana Praljka u sudnici haaškog tribunala upućene su brojne kritike na račun sigurnosnih propusta u Haagu

1.12.2017.
7:59
Tomislav Krasnec/PIXSELL
VOYO logo

Bivši šef za sigurnost svih hrvatskih zatvora te upravitelj zatvora Remetinec, a danas savjetnik za sigurnost u jednoj zaštitarskoj tvrtki, Jure Žulj, objašnjava kako se kod nas provodi preprata zatvorenika do suda.

Prije izvođenja zatvorenika radi se djelomična ili detaljna pretraga. U slučaju detaljnog pregleda, navodi Žulj, potrebna je nazočnost liječnika jer podrazumjeva pregled svih tjelesnih šupljina i primjenjuje se samo u slučaju kada postoji sigurnosna procjena da je to nužno. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Djelomična kontrola primjenjuje se i prema posjetiteljima čime se mogućnost da se nešto unese u zatvor svodi na minimum no ne i otklanja, a po dolasku na sud u prostoriji za čekanje zatvorenika se opet može pregledati. 

Pravilo je i da prilikom izricanja presude uz jednog zatvorenika sjede dvojica čuvara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ispred sudnice u Haagu svakako su trebala biti bolnička kola jer se moralo pretpostaviti da će pravomoćna presuda za zatvorenike koji su tako dugo čekali pravorijek biti i šokantna i emocinalna, čime se otvara mogućnost akcidenta. Bilo bi dobro da ih je liječnik pregledao i prije odlaska u sudnicu jer svi su oni načetog zdravlja i na lijekovima, a sasvim sigurno je nakon samoubojstva generala Praljka i po povratku u zatvor trebala biti pružena psihološka pomoć ostalim osuđenicima",  rekao je Žulj za Večernji list.

Ured nizozemskog javnog tužiteljstva u Haagu potvrdilo je da se obavlja obdukcija s toksikološkim testiranjem krvi, te da istraga obuhvaća i ispitivanje niza svjedoka koji su bili u doticaju s Praljkom prije njegova samoubojstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kojigod otrov bio u pitanju izostao je ispravan postupak hitne pomoći. Prvi je propust što nisu bili tamo prisutni, a potom su stigli prekasno da bi na licu mjesta ikako mogli pomoći generalu Praljku. Jer bez obzira koji otrov da je popio morao mu se isprati želudac i dati aktivni ugljen što je pak moguće napraviti samo u bolničkim uvjetima u koje je odvezen prekasno.

"Neki otrovi djeluju brzo, ali mora proći vrijeme od nekih sat vremena da otrov dođe u želudac. Bio bez svijesti, u komi ili iznimno nemiran ako nemamo podatke uvijek moramo isključiti otrovanje", za Večernji list objasnio je dr. Nikola Udiljak iz KB Sv. Duha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo