Crni ponedjeljak - najgori dan na svjetskim burzama od 2007. godine i početka globalne ekonomske krize čije posljedice i danas osjećamo.
Sve je počelo jutros u Kini padom dionica od 8,5 posto u samo jednom danu.
"Kina je u ovom trenutku najveći problem. Godinama je imala stabilan rast, motor je svjetske ekonomije, a čini se da ostaje bez goriva. Ako Kina bude ovako nastavila - kriza iz 2007. bit će dječja igra", upozorio je voditelj odjela za istraživanje tržišta Baader banke Robert Halver.
Kinesko gospodarstvo u posljednjih godinu i pol dana raslo je za čak 150 posto, a samo je u posljednjih par tjedana palo za 30 posto. Kako bi zaustavila pad, Kina je devalvirala juan i dozvolila mirovinskim fondovima da ulažu u dionice.
"Više je faktora koji su utjecali. Svi znamo da je američki indeks Dow Jones prošlog petka pao najviše u četiri godine, a tu su još grčko pitanje i nestabilnost na korejskom poluotoku. Zbog svega toga, investitori nemaju dobar osjećaj", pojasnio je konzultant Peter Lai.
Pao je i zagrebački burzovni indeks Crobex za tri posto, a skočio je samo indeks straha investitora - na 67 posto. Baš kao u 2009. godini.
"Sve se počelo raspadati kada su prije dva tjedna neočekivano devalvirali valutu. Kinezi kažu da su to učinili zbog kretanja na tržištu, drugi misle da su tako gurali svoje izvoznike, a možda su paničarili jer im se naglo usporava ekonomija", rekao je Paul Wiseman iz AP Economics Writera.
Uznemirena Amerika već je zatražila od Kine da provede financijske reforme.
"Kina i kinesko tržište posljednjih tjedana je vrlo nepostojano. Pozorno smo sve pratili i zaključili da bi Kina morala provesti financijsku reformu i povećati fleksibilnost deviznog tečaja koje bi tada oblikovalo tržište", dodao je glasnogovornik Bijele kuće Josh Earnest.
Najveći su posrnuli. Gigantski proizvođač čelika iz Australije tvrdi da je u nekoliko sati izgubio 500 radnih mjesta. Pretpostavlja se da je sa svjetskih tržišta samo danas izbrisano nekoliko stotina milijardi dolara.