Kandidat za hrvatskog člana predsjedništva BiH Dragan Čović izjavio je u nedjelju kako se nada da će BiH nakon općih izbora nadvladati političku krizu, uspostaviti vlast i ubrzati put prema EU-u.
Više od tri milijuna birača u nedjelju bira vlast za iduće četiri godine, no formiranje vlasti neizvjesno je jer ne postoje odredbe izbornog zakona o načinu biranja izaslanika za gornji, nacionalno koncipirani Dom naroda u Federaciji BiH.
Nakon što je glasao u Mostaru, Čović je rekao da će već nakon prebrojavanja prvih listića postati jasno kako predstavnici Hrvata, Bošnjaka i Srba te ostalih građana žele brzi napredak prema EU-u.
"Građani žele BiH koja će se brzo transformirati u racionalno uređeno društvo u kojemu će tri konstitutivna naroda do kraja apsolutno ustavno biti jednakopravna te neće razmišljati o vlastitoj ugroženosti“, izjavio je novinarima Čović, aktualni hrvatski član predsjedništva.
Očekuje da će izmjene izbornog zakona uvažiti zahtjev ustavnog suda o legitimnom političkom zastupanju konstitutivnih naroda. "Čini mi se da ćemo nadvladati taj problem legitimnog predstavljanja koji danas nije definiran u izbornom zakonu. Čini mi se da će se to večeras dogoditi kada budemo zbrajali rezultate, onda nije teško doći do tog rješenja“, istaknuo je Čović, kandidat HDZ-a BiH i Hrvatskog narodnog sabora.
Po njegovim riječima, posljednji razgovori s čelnicima srpskih i bošnjačkih stranaka ohrabruju da bi moglo doći do partnerstva za provedbu brojnih reformi.
Na izbore u BiH do 11 sati izašlo 11 posto birača
Na opće izbore u BiH do 11 sati izašlo je oko 11 posto birača, izjavio je u nedjelju u Sarajevu predsjednik Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP).
To za oko tri posto manje nego na izborima prije četiri godine, rekao je Branko Petrić na konferenciji za novinare.
Izbore u BiH već godinama karakterizira razmjerno nizak odaziv birača koji u proteklih desetak godina nikada nije bio veći od 55 posto.
Predsjednik SIP-a je kazao kako je otvoreno svih 5.700 biračkih mjesta, iako je na nekima bilo kašnjenja.
Istaknuo je da nije zabiljen nijedan incident koji bi ugrozio regularnost izbora.
Kašnjenja u otvranju birališta bilo je u Velikoj Kladuši, Cazinu, Bihaću, Bosanskoj Gradiški, Brčkom, Banjoj Luci, Prnjavoru, Bosanskom Brodu, Odžaku, Vukosavlju i u Sarajevu.
Razlozi za to uglavnom su tehničke naravi jer nisu pravodobno provedene organizacijske pripreme.
"Nitko nije oštećen za pravo glasa a ako bude potrebe glasanje će biti produženo", kazao je Petrić.
Koordinator promatračke misije OESS-a Makis Voridis potvrdio je novinarima u Sarajevu da izborni proces protječe mirno i bez posebnih poteškoća u zadovoljavajućim sigurnosnim uvjetima.
Voditeljica pomatračkog izaslanstva Parlamentarne skupštine OESS-a Pia Kauma bila je nešto suzdržanija i nakon obilaska nekih birališta u Sarajevu rekla kako će svoju cjelovitu ocjenu o regularnosti izbora objaviti nakon završetka glasanja.