Kina je otvorila više od 100 policijskih ispostava diljem svijeta kako bi pratili, uznemiravali i u nekim slučajevima vraćali u Kinu svoje državljanine u egzilu, piše CNN. Koriste bilateralne sporazume s državama kako bi ojačali svoju međunarodnu prisutnost na taj način. Među državama u kojima postoji takva ispostava je i Hrvatska, navodi se.
Nove detalje o kineskim inozemnim policijskim ispostavama opet je otkrila skupina za ljudska prava locirana u Madridu, Safeguard Defenders. Oni su u rujnu pretraživajući dostupne kineske dokumente objelodanili postojanje 54 takve institucije u svijetu, a u novom izvješću su to nadopunili s njih još 48. Dotakli su se i pozadine zajedničkih policijskih inicijativa između Kine te Italije, Srbije, Rumunjske i Hrvatske.
Izvještaj pod naslovom "Patrola i uvjeravanje" fokusira se na razmjere kineske mreže i ispituje ulogu koju su zajedničke policijske inicijative između Kine i nekoliko europskih zemalja, uključujući Italiju, Hrvatsku, Srbiju i Rumunjsku, odigrale u širenju kineskih prekooceanskih postaja za koje se nije znalo prije objave otkrića ove organizacije. Safeguard Defenders tvrdi da su jednog kineskog državljanina na povratak kući natjerali operativci na tajnom zadatku u kineskoj prekomorskoj policijskoj postaji u predgrađu Pariza, posebno unovačeni za tu svrhu, uz ranije otkriće da su još dva kineska prognanika prisilno vraćena iz Europe - jedan iz Srbije, drugi iz Španjolske.
"Ono što vidimo da dolazi iz Kine su sve veći pokušaji slamanja neistomišljenika posvuda u svijetu, prijetnje ljudima, uznemiravanje i nastojanje da ih se uplaši kako bi šutjeli jer će se u suprotnom suočiti s vraćanjem u Kinu protiv svoje volje", izjavila je direktorica Safeguard Defendersa, Laura Harth. Opisala je kako pritisak kineskih agenata započinje s telefonskim pozivima. Zatim kreću, tvrdi, zastrašivati rođake žrtve u Kini i prijetiti kako bi ju nagovorile na povratak.
Upravo je o jednom takvom slučaju izvijestila RTL-ova Potraga za koju je svoje iskustvo prepričao Wang Jingyu, kineski disident u Nizozemskoj: "Nepoznati nizozemski broj me nazvao, muškarac s druge strane rekao mi je da je iz Rotterdama i da je iz Kineske prekomorske policijske službe. Htio je da dođem i da razgovaramo!"
A razgovoru mu je objašnjeno da je "skrenuo s puta" i da je za njega najbolje da se vrati u Kinu i riješi svoje probleme. Usput su mu, kaže, nimalo suptilno spomenuli roditelje koji žive u Kini. Kada nije poslušao, krenulo je maltretiranje.
Kineski policajci za kineske turiste u Hrvatskoj
CNN kao policijsku aktivnost Kine u Hrvatskoj navodi sudjelovanje kineskih policajaca u akciji „Sigurna turistička destinacija 2022.” Navode kako su 2018. i 2019. godine Hrvatska i Srbija s kineskim predstavnicima potpisali sigurnosne bilateralne sporazume koji su dio kineske inicijative i umotvorine kineskog predsjednika Xi Jingpinga - „Belt and Road”. Njezin cilj je osnažiti kinesku prisutnost u svijetu investirajući u 150 država.
Peking je demantirao da ima neprijavljene policijske snage izvan svog teritorija, a njegovo Ministarstvo vanjskih poslova reklo je za CNN u studenom: "Nadamo se da će relevantne strane prestati rovariti kako bi se stvorile napetosti. Korištenje ovoga kao izgovora za blaćenje Kine je neprihvatljivo".
Umjesto toga, Kina je tvrdila da su spomenuti objekti administrativna središta, postavljena kako bi se pomoglo kineskim iseljenicima u poslovima poput obnove njihovih vozačkih dozvola. Ministarstvo vanjskih poslova tvrdi da prekomorske postaje vode volonteri. Međutim, posljednje izvješće organizacije tvrdi da je jedna policijska mreža zaposlila 135 ljudi za svoju 21 postaju. Organizacija je također došla do trogodišnjeg ugovora za djelatnika angažiranog na prekomorskoj postaji u Stockholmu.