Nakon što je predsjednik ciparskog parlamenta Janakis Omiru na početku zasjedanja pozvao zastupnike da ucjeni kažu "ne", od 56 parlamentaraca njih je 36 glasalo protiv prijedloga, a 19 ih je bilo suzdržano.
"Odgovor može biti samo 'ne' ucjeni. Tom se odlukom želi izvršiti racija na bankarska sredstva", kazao je Omiru a prenose svjetske agencije.
Što će se dalje događati nije poznato, no Bruxelles je najavio da, ukoliko njihov prijedlog ne prođe u ciparskom parlamentu, blokirati obećanih 10 milijuna pomoći. Takav potez uzrokovalo bi propast tamošnjih banaka i onemogućilo državu da isplaćuje plaće, mirovine i podmiruje druge obveze.
Prijedlog Bruxellesa, kojim je od Cipra traženo da porezom na štednju osigura 5,8 milijardi eura, prvi put u povijesti zadire u neotuđivo pravo privatnog vlasništva.
Podsjetimo, nakon negativnih reakcija iz cijelog svijeta, u ponedjeljak su ministri financija eurozone zatražili da od poreza izuzme štedne uloge do 100 tisuća eura, čija je sigurnost zajamčena u cijeloj Uniji, a da podigne stopu oporezivanja za veće račune. Međutim, na Cipru su taj prijedlog odbili, jer smatraju da bi povećanje poreza na veće uloge ugrozilo ugled i poslovanje ciparskih banaka, ali i cijelo gospodarstvo.
Nedostaje 17 milijardi eura
Ciparska vlada je iznijela i svoj prijedlog, ali s njim se ne bi prikupilo dovoljno novca. Sada se čeka novi potez EU, jer su ranije poručili da eurozona ne može Cipru posuditi više od 10 milijardi eura jer bi taj dug postao neodrživ.
Cipru je za stabilizaciju financija potrebno oko 17 milijardi eura. To je jedina zemlja u kojoj vrijednost bankarskog sektora daleko premašuje vrijednost domaćeg gospodarstva.