Nije 100-postotna zaštita /

Cijepio se ruskim cjepivom Sputnik V pa se zarazio Covidom-19: 'Sve ovisi o količini virusa...'

Image
Foto: AP Images

Takva nesigurnost potječe od činjenice da je cijepljenje diljem svijeta tek započelo te da stoga nedostaju kliničke studije

2.2.2021.
9:20
AP Images
VOYO logo

Makar testiranje ruskog cjepiva službeno neće biti okončano sve do svibnja, dopisnik DW Sergej Satanovski je i osobno "provjerio" djelotvornost cjepiva. To je htio utvrditi i testom ima li antitijela u sebi.

Prije testiranja se osjećao dobro, uz blago povišenu temperaturu. Na Staru godinu je odlučio otputovati u posjet baki u blizini Sankt Peterburga. Prije toga je napravio PCR test koji je ispao negativan. Ona je prije godinu dana preselila iz grada na selo jer strahuje od zaraze. Živi u zabačenom selu, 300 kilometara od Sankt Peterburga, u koje je, ipak, uspio doći i koronavirus. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
STRAVA U JohannesburgU /

Horor u Covid bolnici: Mladića nisu nahranili 100 sati, a mrtvo tijelo su pola dana ostavili u krevetu

Image
STRAVA U JohannesburgU /

Horor u Covid bolnici: Mladića nisu nahranili 100 sati, a mrtvo tijelo su pola dana ostavili u krevetu

"Na samu Novu godinu smo oboje počeli kašljati. Isprva smo pomislili da smo se, zbog niskih temperatura, prehladili. 3. siječnja sam se vratio u Sankt Peterburg i tada je moja temperatura porasla na 37,4 i dobio sam grlobolju. Iste simptome je dobila i moja baka", priča Sergej Satanovski.

Kod njega su simptomi nestali već nakon dva dana, ali su se kod bake simptomi pogoršali. Kućni liječnik je potvrdio zarazu koronavirusom. Nije bilo nužno da ona ode u bolnicu, ali tijek bolesti je bio prilično težak: tri tjedna je imala povišenu temperaturu, slabost i povišeni krvni tlak. Kod Sergeja je ponovljeni test opet ispao negativan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vadim Linjev, direktor laboratorija bolnice Šadkevič u kojoj je Sergej bio cijepljen, smatra da je presudna za tijek bolesti količina virusa kojom je tijelo zaraženo. "Ako se cijepljeni pacijent zarazi manjom količinom virusa moguće je da neće ni primijetiti zarazu. Kod veće količine virusa i jače zaraze cjepivo bi moglo ublažiti tijek bolesti", smatra Linjev. U bolnici u kojoj je cijepljen također tvrde kako će cjepivo u najgorem slučaju znatno ublažiti tijek bolesti.

Cjepivo je svakako pomoglo

Kod Sergeja se točno to i dogodilo: bio je izložen velikoj količini virusa, ali tijek bolesti je bio blag zahvaljujući antitijelima. Njegova baka je bez njih prošla mnogo gore, ali je i ona u međuvremenu testirana - nalaz je bio negativan i oporavlja se.

 Uvjeren je u jedno: antitijela koja su se u njemu stvorila su rezultat cijepljenja. Ne bi "došli" tako brzo i ne bi ih bilo toliko bez cijepljenja, odnosno da je on bio jedan od onih sudionika testa koji su dobili tek placebo – solnu otopinu, prenosi dw.

Može li cjepivo zaista spriječiti zarazu?

Dmitri Denisov iz laboratorija Helix kaže da stvaranje imuniteta ovisi o mnogim faktorima poput kroničnih bolesti, zaraza u bliskoj prošlosti ili o prehrambenim navikama. No, unatoč velikom broju antitijela Sergej nije mogao biti siguran u 100-postotnu zaštitu od koronavirusa. Takva nesigurnost potječe od činjenice da je cijepljenje diljem svijeta tek započelo te da stoga nedostaju kliničke studije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo