Svako zlo za neko dobro poslovica je koja se, čini se, može primijeniti i na černobilsku katastrofu. Naime, katastrofa u Černobilu bi mogla biti ključna za uzgoj novih biljnih vrsta na Marsu, zahvaljujući gljivama iz zone oko nuklearne elektrane.
Znanstvenici danas proučavaju utjecaj dugotrajnih posljedica zračenja na žive organizme zbog raznih mogućih primjena u medicini, a jedan NASA-in tim fokusirao se na njihovo proučavanje kako bi vidjeli na koji se način može stvoriti "zaštitni faktor" za ljude koji bi živjeli u svemiru, prenosi 24 sata.
PROČITAJTE VIŠE:
>> Projekt kojeg vrbuju međunarodne tvrtke: Černobil bi mogao postati veliki solarni park
>> Grad duhova: doživite Černobil u videu od 360 stupnjeva
>> Ukrajina danas obilježava 30. obljetnicu najveće nuklearne katastrofe u povijesti čovječanstva
>> Zaštita od smrtonosne radijacije: divovski luk u Černobilu idućih 100 godina
Nadaju se da će proučavanjem tih gljiva stvoriti neku vrstu "zaštitnog faktora" koji će astronaute čuvati od svemirskog zračenja, koje predstavlja jednu od najvećih prijetnji za vrijeme dugotrajnih misija u svemiru ili pri boravku na Marsu. Organizmi koji su preživjeli na radioaktivnom području mogli bi biti ključni i pri razvoju biljaka i usjeva koji bi se kasnije mogli razviti i na drugom planetima. Iako je količina zračenja u svemiru puno veća, način na koji su černobilske biljke razvile toleranciju mogao bi biti ključan za preživljavanje biljaka u svemiru.
Prošle godine su na svemirsku postaju poslali mutirane gljive iz "zabranjene zone" (područja koje je bilo najviše izloženo radijaciji za vrijeme i tijekom katastrofe), a gljive će nastaviti proučavati i nakon što su ih vratili na Zemlju.