Do samog finiša kampanje Emmanuelu Macronu sve je išlo po planu. Ankete su mu davale dvadesetak posto prednosti i činilo se da je nadomak trijumfa. A onda, par minuta uoči izborne šutnje, iz njegova stožera stiže obavijest da su žrtve velikog, koordiniranog hakerskog napada - 9 gigabajta internih mejlova, ugovora i drugih dokumenata procurilo je na internet.
Iz Macronova pokreta "Naprijed!" kažu da je svrha hakiranja zbunjivanje birača, po istom modelu kao i na lanjskim američkim izborima, kada je Hillary Clinton tvrdila da je hakiranje mejlova njezina stožera, iza čega je navodno stajala Rusija, bila uzrok njezina poraza. Francuska izborna komisija medije je upozorila da hakirane podatke ne prenose.
Širenje takvih podataka, do kojih se došlo na prijevaru i koji su vjerojatno pomiješani s lažnim informacijama, može se klasificirati kao kazneno djelo. Zbog izborne šutnje kandidati situaciju ne mogu komentirati, pa su zadnje poruke prije izlaska na birališta Francuzima uputili jučer.
"Do posljednje minute birači mogu reagirati i promijeniti odluku pa se mora ostati koncentriran. Ništa se ne smije uzimati zdravo za gotovo, kao niti nakon izbora. Sljedećih pet godina bit će atipično, u slučaju da budem izabran. Bit ću najmlađi predsjednik i vodit ću politički pokret koji prije nešto više od godinu dana nije ni postojao", tvrdi Macron.
S druge strane, protivnicu Europske unije i zadnjeg dana kampanje napali su neistomišljenici, optužujući je za stvaranje atmosfere straha. U posljednjim izjavama Marine Le Pen kao da je bila spremna za nedjeljni poraz.
"Sve se već promijenilo. Tradicionalne političke stranke pale su u sjenu, čak i ako ne postignemo naš cilj i pobijedimo. U svakom slučaju, rođena je golema politička sila", izjavila je Le Pen. Protiv te sile, a za Macrona već su se izjasnili svi europski lideri. Marine Le Pen može se nadati jedino efektu Donalda Trumpa i pobjedi koju nitko nije očekivao.