Oko 2,5 milijuna osoba diljem svijeta svake se godine zarazi virusom HIV-a, brojka koja zabrinjavajuće stagnira već deset godina, upozoravaju u utorak znanstvenici.
Nova analiza daje "zabrinjavajuću sliku sporog napretka" u smanjenju novih zaraza HIV-om, rekao je doktor Haidong Wang sa sveučilišta u Seattleu, glavni autor studije.
Istraživanje pokazuje da je godišnji broj novih infekcija u zadnjih deset godina ostao relativno stalan, oko 2,5 milijuna ili gotovo 7000 dnevno, nakon razdoblja brzog povlačenja između 1997. i 2005. godine.
Ta stagnacija mogla bi se pogoršati ako dođe i do stagnacije financiranja programa borbe protiv HIV-a, zabrinuti su stručnjaci.
"Vlade i međunarodne organizacije trebalu značajno povećati svoje napore da bi se svake godine skupilo oko 36 milijardi dolara potrebnih za ostvarenje cilja nestanka AIDS-a do 2030.", rekao je suautor Christopher Murray.
Zadnjih petnaest godina međunarodna zajednica dala je ukupno 110 milijardi dolara za borbu protiv epidemije HIV-a.
Prema studiji, u 2015. bilo je 38,8 milijuna osoba zaraženih HIV-om, dok ih je 2000. bilo 28 milijuna.
UNICEF je u ponedjeljak, prvog dana međunarodne konferencije o AIDS-u u Južnoafričkoj Republici objavio da AIDS ostaje "prvi uzrok smrti" među mladima u dobi od 10 do 19 godina u Africi.
Istraga UN-ove agencije među 52.000 mladih u 16 zemalja svijeta otkrila je da se 68 posto ispitanika nije željelo testirati na AIDS "iz straha od pozitivnog rezultata i straha da budu stigmatizirani".
Broj novih infekcija s majke na dijete, povezanih s prijenosom virusa pri rođenju ili tijekom dojenja, znatno se smanjio, gotovo 70 posto od 2000., navodi UNICEF.
Godine 2015. polovica novih infekcija među djecom od 0 do 14 godina zabilježena je u samo šest zemalja, od kojih se pet nalazi u Africi: Južnoafrička Republika, Kenija, Mozambik, Nigerija i Tanzanija.