Da osmi paket sankcija Europske unije prema Rusiji, a kojim Srbija nije izuzeta odluke o zabrani uvoza ruske nafte, praktično znači sankcije Srbiji, izjavila je premijerka susjedne nam države, Ana Brnabić, za televiziju Prva.
Govori kako će to imati ozbiljne posljedice na ekonomiju, ali je dobra stvar da je konačna odluka odgođena na 1. prosinac. "Bit će još teških razgovora", istaknula je pa dodala kako će srpski predsjednik Aleksandar Vučić u subotu na konferenciji za medije priopćiti neke strateške odluke.
Ohrabrujućim smatra i podršku nekih europskih zemalja koju je Vučiću iskazana u Pragu, tvrdi.
Govoreći o Hrvatskoj, kaže kako je očigledno inicirala zabranu uvoza ruske nafte, a ocijenila je to "otvorenim aktom neprijateljstva prema Srbiji i toga da su spremni da koriste bilo što protiv Srbije pa tako i energetsku krizu".
Zaključuje kako će se sada Srbija morati drugačije pozicionirati, a navodi kako mogu bez ruske nafte, ali će biti skuplje. Vjeruje pak u partnerstvo s UAE, Saudijskom Arabijom, Azerbajdžanom te EU i SAD-om.
Upitana može li EU utjecati na Naftnu industriju Srbije (NIS) te zabraniti uvoz nafte koja nije ruska, jer NIS je djelomično rusko vlasništvo, Brnabić navodi kako se pripremaju na takav scenarij te kako razgovaraju s Gazpromom.
Što se tiče toga hoće li se Srbija suočiti s drugim posljedicama neuvođenja sankcija Rusiji, premijerka kaže kako je Vučić u Pragu obrazložio njihovo stajalište, specifičnost situacije.
"Bilo bi licemjerno i cinično da ne razumiju da je Srbija u specifičnoj situaciji, nad kojoj je 1999. izvršena brutalna agresija, da bi potom 2008. nama bio otet dio teritorija i pogažen teritorijalni integritet zemlje. Zašto taj princip, na koji se svi pozivaju za Ukrajinu nije važio za Srbiju?", pita se.
Zaključuje kako Srbija ne odustaje od europskog puta.