Britanski zastupnici odbacili su u srijedu brexit bez sporazuma, time otvorili put da se odgodi izlazak Britanije iz EU-a te nagnali premijerku Theresu May da svoj sporazum o "razvodu" s EU-om i treći put stavi na glasanje u parlament, najkasnije do 20. ožujka, javljaju agencije.
May je upozorila da bi u slučaju da sporazum i treći put bude odbijen to moglo rezultirati dugom odgodom brexita te čak i britanskim sudjelovanjem na izborima za Europski parlament u svibnju.
Premijerka je govorila nakon što su zastupnici omjerom 321-278 odbacili izlazak iz EU-a bez sporazuma. Odluka se ne odnosi samo na predviđeni izlazak 29. ožujka nego bilo kada.
Dogodilo se to dan nakon što su zastupnici drugi put uvjerljivom većinom odbacili sporazum o brexitu koji je May teško ispregovarala u Bruxellesu.
Kaotične sjednice parlamenta ovoga i prethodnih tjedana pokazuju duboke podjele među zastupnicima o tome kako se razići s Europskom unijom.
Glasanje kojim je odbačen "no-deal" brexit zasad je samo simboličan jer je Britanija i dalje na putu izlaska 29. ožujka pošto bi se trebali usvojiti novi zakoni da se to spriječi.
Odgoda brexita
Zastupnici će u četvrtak glasati o tome treba li zatražiti odgodu brexita do 30. lipnja upravo zbog potrebne nove legislative.
May im je poručila da će EU podržati samo kratku odgodu i to ako zastupnici pristanu na njezin sporazum. "Bez toga, odgoda bi mogla biti dulja", kazala je.
Moguće je i da će Britanci morati na europske izbore, kazala je.
"To ne bi bilo ispravno, ali ovaj dom se mora nositi s posljedicama odluka koje donosi", kazala je.
Zastoj u Londonu izazvao je frustracije i u Bruxellesu pa europski dužnosnici upozoravaju britanske parlamentarce da neće pristati na odgodu ako ne čuju što oni njome zapravo žele postići.
"Da prolongiramo pregovore. Kako bi napravili što?", zapitao se europski pregovarač Michel Barnier u Europskom parlamentu, čijim je zastupnicima govorio prije glasanja u britanskom parlamentu.
Dva su načina
Samo su dva načina da se napusti EU, sa sporazumom ili bez njega, kazala je glasnogovornica Europske komisije. "EU je spreman za oboje".
Odluka britanske premijerke da sporazum o razlazu i treći put stavi glasanje vjerojatno će izazvati gnjev među mnogim zastupnicima jer ga ionako odavno smatraju "mrtvim".
Glasanje mora biti održano do 20. ožujka jer dan poslije počinje europski summit.
Uspije li joj u trećem pokušaju progurati sporazum, May će zatražiti kratku odgodu, najdulje do 30. lipnja, kako bi se omogućilo da sporazum bude potvrđen novim zakonima.
U suprotnom, upozorava premijerka, brexit bi se mogao dodatno oduljiti.
EP: London mora donijeti jasnu odluku o brexitu
Ujedinjeno Kraljevstvo mora donijeti jasnu odluku i prekinuti neizvjesnosti oko izlaska iz Europske unije, ocijenjeno je u srijedu u raspravi Europskom parlamentu uoči glasovanja o brexitu u britanskom parlamentu.
"Mi smo u rukama britanskog političkog sustava - oni moraju odlučiti kako sada krenuti naprijed", rekao je na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu prvi potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans.
Michel Barnier, glavni pregovarač EU-a brexit, rekao je kako je "odgovornost za pronalaženje izlaza jasno na Ujedinjenom Kraljevstvu". On je u raspravi za pripremu sjednice Europskog vijeća od 21. i 22. ožujka naglasio da neće biti novih tumačenja ili jamstava.
Sporazum o povlačenju “je i ostat će jedini dostupan ugovor. Opasnost od izalska bez dogvora nikada nije bila veća. Pozivam vas da ne podcjenjujete taj rizik ili njegove posljedice ”, zaključio je Michael Barnier dodavši da je Unija spremna suočiti se s tom situacijom.
“Ne bavimo se kazalištem, već stvarnim životom građana EU-a i Velike Britanije. Jedina izvjesnost koju imamo je povećana neizvjesnost”, rekla je predstavnica rumunjskog predsjedništva Vijeća Melania Gabriela Ciot i dodala EU ostaje otvoren za razgovore i da se mora pripremiti za sve ishode, uključujući Brexit bez dogovora.
Čelnik pučana u parlamentu (EPP) Manfred Weber rekao je da "EU ne može spasiti Veliku Britaniju; na njima je da odluče". "Ne postoji opcija za bilo kakvo produljenje ako ne dobijemo pojašnjenja s britanske strane”,zaključio je.
Socijaldemokrat Udo Bullmann, (S&D) rekao je da se britanski Donji dom mora ujediniti i naći rješenje. "Ako situacija ostane na mrtvoj točki, oni moraju dopustiti ljudima da ponovno odluče jer se radi o njihovoj budućnosti, a ne budućnosti zastupnika".
Guy Verhofstadt je ispred liberala (ALDE) rekao da se protivi bilo kakvom produljenju ako se "ne temelji na jasnom mišljenju Donjeg doma u korist nečega". "London, molim te, odluči se, ova neizvjesnost se ne može se nastaviti za nas, za Britaniju, za naše građane", rekao je.
Hans-Olaf Henkel iz redova konzervativaca i reformista (ECR) je ustvrdio da je "najbolje rješenje zadržati Britaniju u EU", te ocijenio da je brexit "katastrofa ne samo za Veliku Britaniju, nego i za EU".
Britanski zastupnik i jedan od najistaknutijih zagovornika izlaska Britanije iz EU-a Nigel Farage u rapsarvi je rekao da se "nada da je ovo njegov pretposljednji govor i da se neće vraćati u srpnju". "Donji dom će učiniti sve što je u njihovoj moći kako bi izdao glas za brexit. Jednostavno rješenje je da se na britanski zahtjev za produljenje roka stavi veto”, rekao je Farage.
Slično je ustvrdio Gerard Batten iz Europe nacija i sloboda (ENF) rekavši da vlada i parlament Ujedinjenog Kraljevstva namjeravaju "izdati volju naroda". "Učinite nam uslugu i izbacite nas 29. ožujka ", zaključio je.
Hrvatska europarlmentarka Dubravka Šuica je u raspravi rekla kako „smatra da još uvijek ima prostora za drugi referendum te da Ujedinjeno Kraljevstvo ostane u EU-u".
"Velikoj Britaniji je mjesto u Europskoj uniji i žao mi je što je došlo da takvog populističkog izraza na referendumu. Vjerujem da se to još uvijek može promijeniti i da će britanski političari biti dovoljno odgovorni i shvatiti u kojem se trenutku nalaze i da neće raditi protiv mlade generacije koja se posebno zalaže za ostanak u Europskoj uniji i pridružujem se svima onima koji zagovaraju drugi referendum“, rekla je Šuica
Britanski je parlament u srijedu podržao prijedlog da premijerka Theresa May potpuno isključi Brexit bez sporazuma za što ona govori da je nemoguće učiniti.
Predsjednik parlamenta je rekao kako će britanska vlada predložiti u četvrtak da zatraži odgodu Brexita do 30. lipnja, ako parlament odobri dogovor o izlasku Velike Britanije iz Europske unije do 20. ožujka.
Zastupnici bi trebali glasovati o mogućoj odgodi u četvrtak kada će vlada isto tako reći da ako sporazum o izlasku ne bude prihvaćen do 20. ožujka nije vjerojatno da će Europska unija odobriti bilo kakvo produljenje na svom summitu 21-22. ožujka bez određenog razloga da to učini.