'Fleksibilan termin' /

Britanski parlament odobrio plan Therese May: Odgoda Brexita do 30. lipnja!

Premijerka pokušava dobiti potvrdu podijeljenog parlamenta za svoj prijedlog sporazuma o izlasku

9.4.2019.
20:03
VOYO logo

Britanski zastupnici u utorak su usvojili plan premijerke Therese May da se odgodi izlazak Britanije iz Europske unije do 30. lipnja, a ona pokušava i dalje postići kompromis s laburistima kako bi njezin sporazum s EU-om dobio zeleno svjetlo parlamenta.

Većina konzervativaca glasala je zajedno s oporbenim laburistima za premijerkin plan, a protiv su bili konzervativci koji žele Brexit što prije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici su glasali s 420 glasova za plan premijerke May, dok ih je 110 bilo protiv.

Pregovori s laburistima nakon srijede

Britanska vlada objavila je da će se pregovori s laburistima kako bi se izašlo iz slijepe ulice oko Brexita nastaviti nakon europskog summita u srijedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocjenjujući kao "konstruktivne" posljednje razgovore s laburistima, vlada je naglasila u priopćenju da su se dvije strane dogovorile sastati  u četvrtak nakon zaključaka Europskog vijeća posvećenog brexitu.

Dijalog s laburistima počeo je prošle srijede zbog nemogućnosti premijerke da u parlamentu dobije zeleno svjetlo za svoj sporazum o razdruživanju sklopljen s EU-om.

London se još uvijek nada izlasku do 22. svibnja

London se još uvijek nada da će izaći iz EU-a prije 22. svibnja te tako neće morati održati europske izbore.

Njemačka kancelarka Angela Merkel rekla je u utorak kako smatra mogućim odgađanje Brexita do kraje ove ili do početka sljedeće godine, nakon susreta s britanskom premijerkom u Berlinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanska vlada je prije toga priopćila kako su se Merkel i May tijekom dvosatnog razgovora u kancelarkinom uredu složile da treba učiniti sve kako bi se izbjegao neuređeni Brexit.

May otputovala u Pariz

Nakon Berlina, May je otputovala u Pariz gdje bi o Brexitu trebala razgovarati i s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uoči europskog summita na kojem bi čelnici država članica trebali odlučiti hoće li Velikoj Britaniji dopustiti još jednu odgodu Brexita, glavni pregovarač EU-a Michel Barnier je naglasio kako će duljina druge odgode nakon što prođe trenutni datum izlaska 12. travnja ovisiti o obrazloženju koje će premijerka May predstaviti.

"Trajanje odgode mora biti u skladu s razlozima zbog kojih je zatražena", rekao je u utorak na novinskoj konferenciji Barnier.

Merkel rekla kako je Brexit moguće odgoditi do kraja ove ili početka sljedeće godine

Merkel je nakon susreta s predstavnicima njemačkih demokršćana u Bundestagu, koji je uslijedio nakon susreta s May, najavila kako će se na  izvanrednom summitu Europske unije u srijedu na temu Brexita govoriti o "fleksibilnom terminu" izlaska Velike Britanije iz Europske unije.

Britanska vlada je prije toga priopćila kako su se Merkel i May tijekom dvosatnog razgovora u kancelarskom uredu u Berlinu u utorak složile da treba učiniti sve kako bi se izbjegao neuređeni Brexit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

May tražila od Merkel pomoć za novu odgodu Brexita

Premijerka Theresa May u utorak se susrela s Angelom Merkel, najsnažnijom čelnicom Europske unije, kako bi tražila pomoć za novu odgodu Brexita, dok su britanski ministri u Londonu pokušali prekinuti zastoj pregovorima s opozicijskom Laburističkom strankom.

Nakon više od tjedan dana od termina kada je Ujedinjena Kraljevina trebala napustiti EU, britanska premijerka pokušava dobiti potvrdu podijeljenog parlamenta za svoj prijedlog sporazuma o izlasku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Dok May uvjerava zastupnike u Brexit, na ulice Londona izašlo stotine prosvjednika

Image

Dok May uvjerava zastupnike u Brexit, na ulice Londona izašlo stotine prosvjednika

May se susrela s Merkel u njezinom uredu, koji se nalazi nedaleko od Brandenburških vrata, mjesta s kojeg je Ronald Regan 1987. pozvao Mihaila Gorbačova da sruši Berlinski zid koji je odvajao zapadni i istočni dio grada od 1961.

"Čelnice su razgovarale o britanskom zahtjevu za produljenjem članka 50 do 30. lipnja, s mogućnošću ranijeg zatvaranja ukoliko se sporazum postigne ranije", priopćio je ured britanske premijerke. "Čelnice su se složile oko važnosti omogućavanja britanskog uređenog povlačenja iz Europske unije", dodali su.

Tusk predlaže fleksibilnu odgodu Brexita do najviše godinu dana

Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk predložio je u utorak, dan uoči izvanrednog summita o Brexitu, "fleksibilan rok" za odgodu izlaska Velike Britanije koji bi trajao najviše godinu dana, a mogao bi se okončati čim britanski parlament potvrdi sporazum o razdruživanju. 

Britanska premijerka Theresa May prošli je tjedan zatražila odgodu do 30. lipnja, istaknula da ostaje odlučna osigurati uređen izlazak iz EU-a te potvrdila da je spremna organizirati europske izbore ako 23. svibnja Velika Britanija i dalje bude članica EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tusk u svom pismu čelnicima 27 zemalja članica u kojem ih poziva na izvanredni summit koji počinje u srijedu navečer ističe da nema puno razloga vjerovati da bi proces ratifikacije u britanskom parlamentu mogao biti dovršen do kraja lipnja.

"Trebali bismo raspravljati o alternativi, duljoj odgodi"

"Stoga vjerujem da bismo trebali raspravljati o alternativi, duljoj odgodi. Jedna mogućnost mogla bi biti fleksibilna odgoda, koja bi trajala onoliko dugo koliko treba, ali ne dulje od godine dana, jer nakon toga mi ćemo trebati jednoglasno odlučiti o nekim ključnim europskim projektima. Fleksibilnost bi nam omogućila da produljenje okončamo automatski čim obje strane ratificiraju sporazum o razdruživanju", kaže se u Tuskovu pismu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tusk dodaje da bi dulja odgoda osigurala veću sigurnost i predvidljivost i uklonila potrebu stalnog ponavljanja summita o Brexitu. 

"Osim toga, u slučaju kontinuiranog zastoja, takva dulja odgoda omogućila bi Ujedinjenoj Kraljevini da preispita svoju strategiju po pitanju Brexita", dodaje Tusk.

Tusk se u svom pismu suprotstavlja pristupu kakav najviše zagovara Francuska da se Velikoj Britaniji postave strogi uvjeti, poput pravno obvezujućih jamstava da neće sudjelovati u dogovaranju sedmogodišnjeg proračunskog okvira i u izboru novih čelnika europskih institucija.

Članak 50 Ugovora o EU-u regulira izlazak neke zemlje članice iz EU-a

"Neki od vas su izrazili zabrinutost da bi nazočnost Ujedinjene Kraljevine kao odlazeće zemlje mogla predstavljati rizik za funkcioniranje EU27 u vrijeme ključnih odluka za njezinu budućnost", kaže Tusk i dodaje da bi za uklanjanje tih zabrinutosti trebalo postaviti niz uvjeta: nema otvaranja sporazuma o razdruživanju, nema pregovora o budućim odnosima dok se ne riješi razdruživanje, osim kada je riječ o Političkoj deklaraciji. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tusk kaže da bi Velika Britanija trebala "zadržati iskrenu suradnju" tijekom ključnog razdoblja na način koji održava njezinu situaciju kao odlazeće zemlje". Izraz "iskrena suradnja" eufemizam je kojim se Veliku Britaniju poziva da ne zloupotrebljava svoju poziciju članice kao polugu za nametanje svojih rješenja za brexit.

Tusk stoga podsjeća da će i tijekom produljenog roka za izlazak Velika Britanija "ostati država članica s punim pravima i obvezama, a mogla bi u bilo kojem trenutku i opozvati primjenu članka 50, kao što je to utvrdio Sud EU-a".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo