Još jedan dan i Velika Britanija više neće biti članica Europske Unije. Nikad dosad nijedna zemlja nije napustila Uniju, a bivši partneri trebaju utvrditi kakav će odnos imati u budućnosti. Kao i u svakom razvodu, razloga za svađu ima puno - kako će trgovati, što će biti s carinama, gdje će ribari smjeti loviti ribu... Za dogovor imaju 11 mjeseci. Što se mijenja, što ostaje isto, i kako izgledaju zadnji sati Britanije u Uniji?
Odlaze britanski zastupnici
Vjerovali ili ne, Velika Britanija izlazi iz Europske unije! Britanci odlaze nakon 47 godina članstva, a Unija ostaje bez 66 milijuna stanovnika. U Bruxellesu oproštajni govori na zadnjoj sjednici s britanskim zastupnicima.
''Želim citirati britansku spisateljicu George Eliot. Rekla je: 'Tek u agoniji rastajanja gledamo u dubinu ljubavi. Uvijek ćemo vas voljeti i nikada nećemo biti daleko!' Živjela Europa!'', izjavila je Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije.
Kofere je spakiralo 73 britanskih eurozastupnika, jedno od njihovih mjesta dobit će i Hrvatska. Britanski premijer na europskim samitima bit će nepozvani gost, a britanski predstavnici neće sudjelovati na ministarskim sastancima.
''Želimo dobro svojim prijateljima. Možda odlazimo iz Unije, ali još smo Europljani i nastavit ćemo biti Europljani. Samo, više nećemo biti u Europskoj uniji'', poručio je britanski zastupnik u Europskom parlamentu Shaffaq Mohammed.
Najtvrdokorniji zagovornik Brexita Nigel Farage odlazi nikad sretniji.
''Žalim li? Pa odlazimo. K slobodi, demokraciji, samostalnoj vladavini. Pobijedili smo!'', uvjeren je Nigel Farage, britanski zastupnik u Europskom parlamentu.
Problemi ostaju za prijelazno razdoblje
Puno stvari ostaje nerazriješeno. Ribari, primjerice, više ne žele strane brodice u britanskim vodama, a oni ne žele otići. Ako ne dobiju što žele, mogli bi ograničiti pristup tržištima Unije.
''Velika Britanija trebala bi utvrditi dokle je dopušten pristup
brodicama iz Europske unije. To ne smije biti besplatno za sve
samo zato što su oni tu godinama. Pravila se mijenjaju i mi
moramo vratiti kontrolu nad vlastitim vodama'', kazao je ribar
Brain Chambers.
Zbog neizvjesnoti Brexita, za čak 14 % pala je proizvodnja
automobila, što je najniže u posljednjih deset godina.
''Neizvjesnost je uzrokovala da investitori prestanu ulagati, pričekaju i vide razvoj situacije. Dakle, moramo vratiti investitore što brže možemo'', izjavio je Mike Hawes iz Društva proizvođača i trgovaca automobila.
Sve su to problemi za koje će se rješenja tražiti u sljedećih 11 mjeseci tijekom prijelaznog razdoblja. U to će vrijeme trgovačka razmjena između Britanije i Unije ostati ista. Dotad će u neizvjesnosti biti i strani državljani koji godinama žive u Velikoj Britaniji, no za ostanak trebaju podnijeti novi zahtjev.
Za Hrvatsku, kao i za preostale članice neka pravila neće se promijeniti do prosinca 2020. U Britaniju se i dalje može putovati osobnom iskaznicom, a europska kartica zdravstvenog osiguranja i dalje se može koristiti u slučaju nezgode. Prava Hrvata koji žive i rade u Velikoj Britaniji ostaju ista do 30. lipnja 2021. Britancima se mijenja boja putovnica, a sloboda kretanja Europskom unijom kao zadnjih desetljeća završava u prosincu.
Većina stanovnika Londona glasala je protiv Brexita, tako da je njima ovo jedan najobičniji dan. I jedva čekaju izaći samo kako više ne bi slušali o Brexitu. U petak će se pred parlamentom održati simbolična dvosatna proslava, a Boris Johnson koji je dogovorio ovaj datum, rekao je da neće biti tamo.
Govor će zato ordžati Nigel Farege, najveći zagovornik odvajanja Ujedinjenog Kraljevstva od EU. Bit će sve puno žive glazbe i britanskih zastavica, no Big Ben neće zazvoniti jer bi to Britance koštalo pola milijuna funti.