Britanske su obavještajne agencije odigrale ključnu ulogu u otkrivanju kontakata koje su ostvarili pojedini članovi Trumpovog tima i ruskih operativaca, otkriva britanski The Guardian.
Britanska je obavještajna služba već krajem 2015. godine postala svjesna sumnjivih veza između osoba povezanih s Trumpom i osoba za koje se zna ili smatra da su ruski agenti. Ove su informacije predali i obavještajnim službama SAD-a, u rutinskom postupku razmjene informacija.
PROČITAJTE VIŠE:
>> Direktor FBI-ja potvrdio: istražujemo moguće veze između Donalda Trumpa i Rusije
>> Kremlj odbacio izvješća o kontaktima Trumpovih suradnika s ruskim obavještajcima
U sljedećih je šest mjeseci dobar dio agencija europskih zemalja (Njemačke, Poljske, Estonije, Francuske i Nizozemske) podijelio dodatne informacije sa svojim američkim kolegama.
Prema pisanju The Guardiana, britanske obavještajne službe ove informacije o Trumpu nisu aktivno tražili već su do njih došli slučajno, tijekom skupljanja informacija o ruskim obavještajnim službama u drugim zemljama. No svi se slažu da su imale značajnu ulogu u povećanom interesu za istraživanje veza između Trumpove ekipe i ruskih obavještajaca, no isto tako da su američke obavještajne službe sporo reagirale.
Djelomično je to zbog toga što američke obavještajne službe nemaju mogućnost uvida u privatnu komunikaciju američkih građana bez naloga.
Trenutno se u Washingtonu vodi niz istraga o Trumpovim navodnim vezama s Rusijom i ruskom uplitanju u Trumpovu kampanju, a jedan je anonimni izvor za The Guardian potvrdio da istraga napreduje, i da su istražitelji u posjedu "konkretnih dokaza o njihovoj povezanosti".