borba se nastavlja /

Briljantni potezi žena u 2015. godini koji vode do pravednijeg svijeta

Ova godina bila je još jedna u nizu ženske borbe protiv diskriminacije i mizoginije. Kako ne bismo samo negodovale kako je još uvijek dug put do ravnopravnijeg društva, doznajte gdje su tijekom ove godine napravljeni pomaci

11.12.2015.
18:18
VOYO logo

Unatoč tome što i dalje živimo u patrijarhalnom svijetu, u kojem žene još uvijek nisu ravnopravne muškarcima, tijekom 2015. godine dobile su mnogo bitaka u dugoj borbi za jednakost. Iako su muškarci i dalje više plaćeni za rad jednake vrijednosti nego žene, politika i mjesta odlučivanja su i dalje rezervirana za muškarce, a u nekim dijelovima svijeta žene su gotovo potpuno obespravljene i zlostavljane od rođenja, fronta se širi te sve više žena postaje svjesno svoje diskriminacije. 

Portal Mashable donosi pregled briljantnih istupa žena diljem svijeta kako bi se okončala diskriminacija i mizoginija, kao i ukazalo na seksističke prakse koje se bez imalo kritike svakodnevno perotuiraju u društvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Talijanska astronautkinja provela u svemiru 199 dana

Prva Talijanka Samantha Cristoforetti u svemiru u lipnju se vratila na Zemlju nakon 199 dana provedenih na ISS-u. Ona je žena koja je najduže bila u svemiru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: NASA

(Foto: NASA)

Početkom studenog šest Ruskinja započelo je osmodnevni eksperiment na imitaciji svemirskog broda kako bi se provjerilo kako bi se kompletno ženska posada nosila s fizičkim, društvenim i psihološkim pritiscima vremenski dugog leta u svemir.

"Smatramo da budućnost svemira jednako pripada i ženama i muškarcima i sada, nažalost, moramo ubrzati taj razvoj budući da dosada nije bilo previše žena", pojasnio je nadzornik eksperimenta  Sergei Ponomaryov. 

Međutim, čak ni stručne i sposobne astronautkinje našle su se na meti seksističkih komentara poput 'kako ćete bez šminke osam dana' ili 'što će osam žena bez muškarca'. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi ovdje radimo. Kada radiš, ne razmišljaš o ženama i muškarcima", ušutkala je seksiste astronautkinja Anna Kussmaul.

2. Teen zvijezda objasnila svijetu što je intersekcionalni feminizam

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tinejdžeska zvijezda Rowan Blanchard napisla je na svom Tumblru: "Svi i sve aplauudiramo kada bijela žena komentira problem rasizma, ali kada se crna djevojka osvrne na istu temu - odmah je društvo proglasi bijesnom ženom koja pretjeruje'.

3. Jennifer Lawrence upozorila na rodni jaz plaća u Hollywoodu

Oskarovka Jennifer Lawrence u fokus javnosti je gurnula pitanje jednakih plaća za rad jednake vrijednosti u Hollywoodu. Naime, rodna segregacija u filmskoj industriji itekako postoji te žene su više od tri puta manje plaćene za glavnu ulogu nego muški kolege.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AP

(Foto: AP)

U svibnju ove godine, nakon objavljivanja studije San Diego State University Center for the Study of Women in Television and Film, koja je otkrila da svega sedam posto filmova od najbolje rangiranih 250 filmova u 2014. godini imaju žene kao redateljice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

4. Žene promoviraju pozitivan stav prema ženskom tijelu

Kroz cijelu povijest žensko tijelo se karakteriziralo kao nešto što treba uvijek biti mlado, vitko i lijepo, inače gubi na vrijednosti. Marketinška, medijska, filmska, glazbena i ine industrije današnjeg doba profitiraju od uvjeravanja žena da su nesavršene te da trebaju težiti nametnutom idealu. A do te nametnute vizije žene dolazi se kupnjom brojnih preparata za ljepotu, dijetama, vježbama i zdravom prehranom. Osim svakodnevnog nabijanja kompleksa da su žene manje vrijedne ukoliko ne imaju lica i tijela poput onih s naslovnica modnih časopisa, ova patrijarhalna opresija dovela je do poremećaja u prehrani i niskog samopoštovanja. No, žene sve više i česte razbijaju okove nametnutih idela ljepote i poručuju kako je s njihovim tijelima sve u redu.

Image
Foto: Instagram

(Foto: Instagram)

Objavljujući na društvenim mrežama fotografije vlastitih strija, celulita, tragova mjesečnice poručile su kako su prekrasne onakve kakve jesu te da ne pristaju da o njihovom tijelu odlučuju muškarci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

5. Pravda za Aung San Suu Kyi

Nobelovka i aktivistkinja Aung San Suu Kyi osvojila je apsolutnu većinu u mianmarskom parlamentu. Ona je bila najveća državna neprijateljica vojne hunte koja je u Burmi držala vlast te je čak 20 godina bila u kućnom pritvoru. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

6. Voditeljica odbrusila islamistu: 'Ovdje ja vodim glavnu riječ' 

Libanonska voditeljica Rima Karaki našla se u raspravi s gostom koji joj je u emisiji odbio konkretno odgovoriti na pitanje.

Muslimanski učenjak Hani Al Seba'i u emisiji je trebao dati svoje mišljenje o valu kršćana koji su se priključili ISIS-u, ali je počeo govoriti o povijesnim presedanima.

Kad ga je Karaki zamolila da se fokusira na nedavne slučajeve, on je postao agresivan, no ona mu je odgovorila: "Nemojte se uzbuđivati. Poštujemo vas i znamo da želite dati potpun odgovor".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To ga je razljutilo pa joj je rekao: "Jeste li završili? Začepite da mogu pričati. Ispod moje časti je da me ti intervjuiraš. Ti si žena koja... Neću vam odgovoriti onako kako vi želite, već onako kako ja hoću".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad mu je rekla da ne bude bezobrazan, nastavio ju je vrijeđati te govoriti da on smatra uvredljivim što ga uopće intervjuira. Tad mu je ona dobacila: "Kako jedan ugledni šeik može voditeljici na televiziji reći da začepi? Ili ćemo se međusobno poštivati ili je ovaj razgovora završen".

Video razgovora je tada preplavio internet i Karaki je dobila ogromnu potporu, a njezina poza nakon isključenja gosta se već pretvorila u meme.

7. Nikada nije ni bila haljina

Kompanija Axosoft otkrila je pravu istinu iza silueta koje stoje obješene na vratima toaleta. Naime, vjerojatno vam je poznato da, kada idete na toalet u nekom javnom prostoru, provjeravate znak na vratima. Najčešće je to silueta žene, koju raspoznajemo prema trokutu koji označava suknju, dok muškarca prepoznajemo prema 'nošenju hlača'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, na prošlotjednoj konferenciji Djevojke u tehnologiji Axosoft je otkrio kako se nikada nije radilo o haljini, nego ženska silueta zapravo nosi plašt jer je superjunakinja.

Image

"U znanosti, tehnologiji, umjetnosti, matematici, politici, na ulicama i u našim domovima žene su često nevidljive, nepozvane ili jednostavno zaobiđene. Djevojke i žene koje se zanimaju za znanost, tehnologiju, mehaniku i matematiku su manjina", priopćeno je iz kompanije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

8. Istrčala maraton imajući mengu i ne noseći tampon

Njujorčanka Kiran Gandhi istrčala je Londonski maraton ne noseći tampon dok je krvarila jer je htjela ukazati na tabu temu zvanu - mjesečnica.

Image
Foto: ABP Live

(Foto: ABP Live)

9. Natjerale Instagram da proispita svoju politiku o objavljivanju fotki mjesečnice

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok se muška krv tretira kao simbol snage, ona ženska menstrualna je potpuni tabu. Stoga su feminističke aktivistkinje krenule provocirati društvene predrasude i stereotipe na društvenim mrežama. 

Louelle Denor je nedavno objavila fotografiju na kojoj drži svoju menstrualnu čašicu, a njezin kažiprst je krvav. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Primijetila sam da se mnogim ženama blokiraju profili zato što na njima pokazuju menstrualnu krv (bez prisutnosti golotinje). To je stvarno užasno sje***o. Da se radi o slici na kojoj je prikazana krv s izrezanog prsta, ne bi bilo nikakvih problema. Da, ovo je krv iz moje vagine. Događa se svakog mjeseca", napisala je u opisu fotografije.

Ta fotografija je izazvala baš onakvu rekaciju kakvu je i očekivala. Deron je zatrpana nasilnim i uvredljivim komentarima da se treba sramiti ili da se ubije.

"Feminističke nacistkinje trebalo bi smjestiti pod tuš i prskati ih muškom spermom po licu", glasio je jedan od gorih.

Image
Foto: Tumblr

(Foto: Instagram)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije toga, pjesnikinja i umjetnica Rupi Karu je na svom Tumblru objavila seriju fotografija o menstruaciji. Ni na jednoj nije bila gola, nego se vidjela krv na njenim hlačama i na plahti ili krv u WC školjci. Sve fotografije su odmah uklonjene.

“Neću se ispričati što ne hranim ego i ponos ovom društvu ženomrzaca, kojemu je sasvim prihvatljivo gledati moje tijelo u donjem rublju, ali ne i s malom mrljom", upozorila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

10. Stop omalovažavanju žena zbog broja seksualnih partnera 

Amber Rose povela je SlatWalk kako bi poduprla osnaživanje žena i rodnu jednakost u Los Angelesu. Istaknula je na licemjerne dvostruke kriterije društva kada je riječ o broju seksualnom životu žena i muškaraca.

11. Stop seksizmu u znanosti

Nobelovac Tim Hunt bio je prisiljen dati ostavku na svoju profesorsku poziciju na prestižnom londonskom koledžu UCL nakon što ga je javnost optužila za seksizam i mizoginiju.

Naime, on je izjavio kako ženama nije mjesto u znanosti 'jer samo smetaju muškarcima i ometaju ih u napornom radu'.

trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo