Bremen je postao prvi grad u Njemačkoj koji je zabranio upotrebe gestikulacije rukom koja se koristi za poticanje tišine u učionici, a sve zbog velike sličnosti s gestom turske ekstremne desnice.
Gesta tihe lisice - pri čemu je ruka postavljena tako da podsjeća na životinju s uspravnim ušima i zatvorenim ustima (srednji prsti su pritisnuti uz palac, a mali prst i kažiprst u zraku) - učiteljima je dugo vremena bila koristan alat tijekom poduke, a djeci je signalizirala da utihnu i slušaju učitelja.
Bremen se, međutim, odlučio na zabranu geste jer smatraju kako postoji opasnost da se "tiha lisica" zamijeni s "vučjim pozdravom", piše Guardian.
Pozdrav je to koji je turski nogometni reprezentativac Merih Demiral iskoristio za proslavu postizanja pogotka u utakmici osmine finala Europskog nogometnog prvenstva u Njemačkoj. Navedeni pozdrav zabranjen je u Austriji i Francuskoj, a Uefa je zbog njega turskom igraču izrekla dvije utakmice suspenzije, a turski je veleposlanik u Njemačkoj zbog incidenta pozvan na razgovor.
Vučji pozdrav je, naime, simbol Sivih vukova koji se klasificiraju kao desničarska skupina, a u Njemačkoj imaju oko 20.000 članova. Stručnjaci za ekstremizam opisuju ih kao tvrdokorne nacionaliste i islamiste, koji mrze Kurde, Židove, kršćane, Armence, Grke, Europsku uniju i SAD.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan kazao je, pak, uoči izricanja kazne turskom nogometašu koji je pozdrav koristio, kako je zabrana politički motivirana te da je nogometaš iskoristio pozdrav isključivo kako bi pokazao svoje uzbuđenje.
Ipak, u Bremenu o ukidanju "tihe lisice" razmišljaju već dulje vrijeme.
"Političko značenje geste apsolutno je nespojivo s vrijednostima grada Bremena", istaknula je Patricia Brandt, glasnogovornica bremenske obrazovne vlasti dodajući kako sve više nastavnika gestu ionako smatra "pedagoški zastarjelom".
POGLEDAJTE VIDEO: Vatrometom iznad Olimpijskog stadiona službeno zatvoren Euro