BILA JE ROPKINJA, SILOVANA I PRETUCENA /

Bijeg mlade zene iz pakla zemlje odsjecene od svijeta

Jihyun Park iz Sjeverne Koreje do sredine 1990-ih godina bila je uvjerena da je njena zemlja nabolja na svijetu. No, 1996. godine ujak joj umire od gladi, a vlasti joj zabranjuju da o tome govori.

5.5.2015.
13:49
VOYO logo

No, Sjeverna Koreja je pravi pakao, gotovo potpuno odsjecena od ostatka svijeta. Poslusnost je najvisa gradanska duznost. Diktatura dozvoljava primanje pomoci izvana samo pod strogim uvjetima.

Prodana je Kinezu za 700 eura i nesluzbeno postaje njegova robinja

Prica Jihyun Park pocinje 1998. kada ju je umiruci otac zajedno s bratom poslao van iz zemlje. Zelio je da pobjegnu u Kinu. Ali ispostavlja se da su "pomagaci" u bijegu trgovci ljudima. Jihyun Park biva prodana za priblizno 700 eura jednom Kinezu, pise Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sluzbeno je ona njegova supruga, nesluzbeno, prema vlastitim rijecima, njegova robinja. Njezin brat, pak biva "ocinkan" i poslan natrag u Sjevernu Koreju.

Vracaju je u Sjevernu Koreju i salju u logor. Sin joj ostaje u Kini

Jedina svijetla tocka u tadasnjem zivotu Jinhyun Park je rodenje njezinog sina Chola. No, u Kini ih smatraju ilegalnim gospodarskim izbjeglicama. Kina ne daje azil Sjevernokorejcima pa su raspisane nagrade za svaku dojavu o ilegalnom doseljeniku. "Mene je odao jedan susjed", ispricala je Jihyun koju 2004. vracaju u Sjevernu Koreju. Sina mora ostaviti u Kini. U njezinoj domovini smatraju je izdajnicom i salju u radni logor Chonhjin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Batine, malretiranje i silovanja

Tamo zene moraju tesko raditi od 4.30 ujutro pa sve do kasno navecer, prica Jihyun. Bosonoge i goloruke morale su obradivati polja, sijati i zeti. U stalnom strahu da ce ih cuvari izbatinati, maltretirati ili silovati. "Nisu nas tretirali kao ljude pa ni kao zivotinje. Bilo je strasno", prisjeca se Jihyun Park. Spasila ju je na kraju jedna teska rana na nozi. Lijecnici u logoru nisu vjerovali da ce se izvuci i ozdraviti pa su je poslali kuci.

Covjek koji joj je pomogao danas je njen suprug

Ali ona uspijeva prezivjeti i ponovno bjezi u Kinu. Pronalazi tamo svog malog sina. Bjezi dalje u Mongoliju, ali joj ponestaje snage. Malo prije nego sto ce se docepati granice, misli da joj vise nema spasa - malo dijete koje vodi sa sobom i bolesna noga jednostavno su previse sa ovu zenu. A onda ugleda jednog muskarca kako ide prema njoj:

"Mislila sam da je gotovo. Ali covjek nije bio kineski vojnik nego i sam izbjeglica. On nam je pomogao. On je bio moj spasilac.

" Dok nam ovo prica njezino lice zraci srecom. Njezin nekadasnji spasilac je danas njezin suprug. Zajedno imaju jos dvoje djece: "Ja sam poznavala samo brak u koji su me bili prodali trgovci ljudima. Nisam znala da postoji nesto kao sto je ljubav. Ali danas sam sretna zena. Voljena od svog supruga i svoje djece."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona sa svojom obitelji zivi u Velikoj Britaniji, u Manchesteru. I pomirila se sa svojom sudbinom. Svoju osobnu bitku protiv Sjeverne Koreje je, kaze, dobila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo