Najveća opasnost prijetila je naseljima uz donji tok Neretve, posebice na području Mostara i Čapljine, no procijenjeno je kako za sada nije nužna evakuacija stanovništva premda se poduzimaju mjere pojačanog nadzora.
Za sada je zbog pojačanog dotoka vode tek prekinut rad hidroelektrane u Čapljini.
Dvadesetak kuća u sarajevskim prigradskim naseljima Hendekuša i Osijek odsječeno je od svijeta od srijede no lokalne vlasti tvrde kako za sada nema neposredne opasnosti od širenja poplava te kako su poduzete sve mjere pomoći ugroženom stanovništvu.
U naselju Krućevićima u općini Čitluku Neretva se izlila i poplavila tri podruma obiteljskih kuća, dok je nekoliko ugostiteljskih objekata uz samu obalu rijeke potpuno prekriveno vodom.
Neretva i pritoke Trebižat i Krupa poplavile su veliki dio poljoprivrednih površina te se opasno približile obiteljskim kućama u čapljinskim naseljima Tasovčićima, Višići, Svitavi i Dračevu.
U Mostaru Neretva prijeti naseljima u starom dijelu grada i naselju Luka. Županijski operativni centar ističe da su svi općinski centri u pripravnosti kako bi se moglo pravodobno reagirati u slučaju porasta vodostaja.
Na području Zenice, zbog povećanog vodostaja rijeke Bosne, djelomice je poplavljena glavna cestovna petlja na ulazu u taj grad a povećani vodostaj prijetio je ugroziti i promet na glavnoj cesti prema Doboju i Hrvatskoj.
I vodostaj rijeke Vrbasa dosegnuo je maksimum koji je moguće mjeriti a neposredno je ugrožena obala kod Gornjeg Vakufa.
Službe civilne zaštite ipak očekuju kako se stanje neće dalje pogoršavati jer se tijekom dana predviđa prestanak oborina.
Zbog opasnosti od poplava odlukom predsjedništva BiH u stanje pripravnosti stavljene su i oružane snage BiH no do četvrtka nije bilo potrebe za njihovom izravnom intervencijom.
Prethodni članak:
arti-201001060193006