BBC PIŠE: /

BiH je kolijevka džihadizma u Europi, više od 300 Bošnjaka bori se u Siriji i Iraku

Image
Foto: AFP
2.7.2015.
11:35
AFP
VOYO logo

Devedesetih godina prošloga stoljeća nešto se dogodilo u središnjoj Bosni što je inspiriralo tamošnje ljude i zbog čega danas najviše europskih džihadista dolazi upravo iz BiH.

Mudžahedinski bataljun

“Postoji rat između Zapada i islama. A Bosna je suvremenom džihadističkom pokretu dala takav narativ. Bosna je kolijevka današnjeg džihadizma“, kaže BBC-jev sugovornik Aimen Dean koji je kao mladi dragovoljac iz Saudijske Arabije ratovao u središnjoj Bosni 1994. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Džihadizam se pojavio 1980. godine nakon sovjetske okupacije Afganistana 1980. godine. I dok su u Afganistanu Zapad i salafisti (Ultrakonzervativna sekta unutar sunitskog islama) bili na istoj strani, tijekom rata u BiH postali su neprijatelji. Naročito poslije 1993. godine kada je tamošnji rat postao sukob između katoličkih Hrvata, pravoslavnih Srba i muslimanskih Bošnjaka.

U to vrijeme u Bosni je formiran i Mudžahedinski bataljun.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako piše BBC, prvi veći sukob islamista i zapadnih snaga u Bosni i Hercegovini dogodio se u manastiru Guča Gora kojeg su mudžahedini uništili.

Zločini u srednjoj Bosni

“U okolici Travnika, gdje su prije rata muslimani, Hrvati i Srbi bili ravnopravni, stranci džihadisti su protjerali tisuće judi, a nad preostalima su pokušali provesti šerijatski zakon. BBC spominje i slučaj Dragana Popovića kojeg su mudžahedini oteli i odrubili mu glavu .

Prema BBC-ju, mudžahedinska brigada se do 1995. godine povećala na oko 1.500 pripadnika. Vlasti u Sarajevu pokušale su uspostaviti kontrolu nad tom jedinicom, pa su je stavili pod komandu Treće brgade Armije BiH čije je sjedište bilo u Zenici.

Zapovjednik te brigade, general Enver Hadžihasanović, koji je kasnije završio pred Haškim sudom i odležao kaznu od 3,5 godine zatvora osuđen po zapovjednoj odgovornosti zbog stradanja zarobljenika u Zenici i Bugojnu, u svome pismu vojnom vrhu BiH 1993. godine iznosi mišljenje da "iza mudžahedina stoje visokorangirani političari".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudjelovali u napadima 11. rujna

Mudžahedini su svoju misiju u BiH okončali nakon potpisivanja Daytonskog sporazuma i bili raspušteni 1996. godine.

“Svi smo se nadali da ćemo poginuti kao mučenici, ali nam je ta prilika oduzeta", kazao je BBC-jev sugovornik Aimen Dean.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi njegovi suborci potom su otišli na ratišta u Čečeniju, Pakistan i Afganistan. Dio njih je sudjelovao u terorističkim napadima 11. rujna 2001. na New York i Washington.

Dio mudžahedina ostao je u BiH nastavljajući agitirati i regrutirati ljude za džihad, iako je vlast u Sarajevu donijela zakon kojim se to zabranjuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo