BARCELONA ĆE POSKUPJETI: /

Uvodi se mjera za smanjenje prevelikog broja turista

Image
2.2.2017.
8:38
VOYO logo

Gradska vlast je predstavila strateški plan prema kojem bi autobusi parkirani ispred znamenitosti, poput bazilike Sagrada Familia ili na brdu Montjuich s kojeg se puca pogled na grad, plaćali novčanu naknadu a gdje je ona već uvedena porastao bi njen iznos. U planu je i podizanje visine naknade za turistički boravak u hotelima i hostelima dok bi vlasnici apartmana mogli plaćati poseban porez, odnosno njihovi stanovi bi se vodili kao turistički objekti.

'Preko novčanih naknada žele bolje iskoristiti turizam'

Glavni grad pokrajine Katalonije s oko 1,6 milijuna stanovnika suočava se s prevelikim brojem turista, slično onome što se odvija u Hrvatskoj na Plitvičkim jezerima ili Dubrovniku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Barcelona preko novčanih naknada želi bolje iskoristiti turizam", rekao je Agusti Colom iz gradske uprave na predstavljanju plana koji bi mogao zaživjeti ove godine.

Od kraja 2012. posjetitelji u Barceloni već moraju plaćati pristojbu za noćenje. Prilikom odsjedanja u hotelima s pet zvjezdica potrebno je platiti 2,5 eura povrh cijene noćenja. U hotelima s četiri zvjezdice pristojba iznosi 1,25 eura a u svim ostalim smještajima 0,75 eura. Samo zahvaljujući tom nametu u blagajnu se od tada slilo oko 86 milijuna eura, od kojih trećina pripada gradu a ostatak regionalnoj vladi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, gradska vlast je 2015. odlučila ograničiti ulaz u Park Güell, kojeg je dizajnirao poznati arhitekt Antonio Gaudi u sklopu katalonske moderne. Za ulazak u taj park, pod zaštitom UNESCO-a, potrebno je platiti do 7 eura premda se njegovo razgledanje nekada nije plaćalo.

Unatoč poskupljenju, broj turista se nije smanjio

Te 2015. gradonačelnica Barcelone je postala 42-godišnja Ada Colau, nekadašnja aktivistica i osnivačica platforme za zaštitu građana ugroženih hipotekama. Na borbi protiv izbacivanja ljudi na ulicu osvojila je izbore u svibnju te godine. Ona sada obećava odgovornije upravljanje javnim novcem, održivost okoliša i bolju raspodjelu novca od turizma.

U svom strateškom planu za razdoblje do 2020. gradska vlast navodi kako su i neke druge znamenitosti opterećene brojem posjetitelja. Među njima su bazilika Sagrada Familia, jedno od prepoznatljivih građevina Barcelone, ali i primjerice šetalište La Rambla.

Unatoč mjerama uvedenima prošlih godina broj turista se nije smanjio. Rastući trend nije prekinula niti zabrana gradnje novih hotela u centru. Štoviše, Barcelona je lani zabilježila rekordnu godinu. U njenih 900 hotela i drugih smještajnih kapaciteta noćilo je 19,5 milijuna posjetitelja. U petak je gradska vlast potvrdila odluku o zabrani otvaranja novih hotela u centru na neodređeno vrijeme dok su novi dopušteni samo na periferiji grada naslonjenog na obalu Mediteranskog mora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svakog ljeta stotine hrvatskih maturanata putuju u primorsko mjesto Lloret de Mar, udaljeno 70 kilometara od Barcelone. U sklopu jednodnevnog izleta posjećuju Barcelonu obilazeći spomenute znamenitosti. Turistički autobusi parkirani na brdu Montjuich, gdje za njih već postoji pristojba od 4,5 eura, možda će morati plaćati 45 eura.

Najavljene promjene mogle bi zaživjeti do ljeta kada se očekuje novi val posjetitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Broj turista u Španjolskoj raste zbog političke nesigurnosti, ustanaka i terorizma u Turskoj i zemljama sjevera Afrike, ali i gospodarske i migrantske krize u Grčkoj. Lani ju je posjetilo 75,3 milijuna turista što je 9,9 posto više u odnosu na prethodnu godinu. Prošla godina bila je ujedno godina s najviše posjetitelja ikada u toj zemlji. Najviše gostiju dolazi iz Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske i Njemačke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo