Nakon brojnih uhićenja kriminalaca s Balkana u Beču i Njemačkoj te posljednjeg krvavog obračuna Berlinu, kada je napadnuta i izrešetana skupina Crnogoraca za vrijeme spavanja u iznajmljenoj kući, čini se da balkanski narkoklanovi u zadnje vrijeme sele poslovne aktivnost s Pirinejskog poluotoka u središte Europe, posebno u Beč koji se pokazuje kao središte upravljanja, piše Blic. Prošlog tjedna austrijska je policija privela 14 osoba iz Crne Gore i Srbije za koje se sumnja da su trgovali drogom te je kod njih pronađena droga ulične vrijednosti od 8,6 milijuna eura.
"Srpski, ali i crnogorski i kriminalci iz drugih država nekadašnje SFRJ nikada nisu ni odlazili iz središnje Europe, samo je njihovo djelovanje bilo slabijeg intenziteta nego ranije", tvrdi izvor Blica koji je blizak sigurnosnim službama. "Naime, kako su se mnogi klanovi okrenuli švercu kokaina iz Južne Amerike, bilo je sasvim logično da tim 'poslom' upravljaju iz zemalja koje imaju izlaz na Atlantski ocean i mora, kojima stižu velike količine kokaina. To je jedini, ali i najjači razlog da se presele na Pirinejski poluotok, u Španjolsku, ali i u Nizozemsku i Belgiju, koje također imaju velike luke", dodaje.
Luka Bojović i nekadašnji članovi zemunskog klana utočište su pronašli u većinom u Španjolskoj, a sukob između crnogorskih kriminalaca započeo je potkraj 2014. upravo u španjolskoj luci Valenciji, kad je nestalo više od 200 kilograma kokaina. Proteklih godina je Španjolska navodno bila zemlja gde su se sklanjali i pripadnici škaljarskog klana i osobe bliske njima. Navodno su pritom pomagali suradnici Luke Bojovića.
Kavački klan u srednjoj Europi
"S druge strane, kavački klan je imao veze sa zemljama iz Središnje Europe, prije svega Austrijom, gdje ima puno ljudi s našeg prostora. Rođaci jednog od navodnih vođa ove kriminalne grupe imaju razgranate poslove, na prvi pogled legalne, u Austriji. Među tim njihovim suradnicima nisu samo rođaci, već ima i državljana Srbije koji su zbog raznih zločina osuđeni u Srbiji, za kojima su raspisane potjernice, pa oni ne dolaze u domovinu, već je zaobilaze. To im, međutim, nije smetalo da u Beču zarade ozbiljan novac. Neke operativne spoznaje ukazuju da su ti poslovi paravan, i da kroz njih kavčani peru novac", tvrdi izvor Blica.
Slobodan Kašćelan, jedan od navodnih vođa kavačkog klana, nakon što ga je locirala austrijska policija dok se skrivao u Beču od crnogorskog pravosuđa, pobjegao je te je kasnije uhićen u Češkoj. Istodobno, Vladimir Roganović, visokopozicionirani član ovog klana, pušten je iz zatvora te je odmah otišao u Beč, gdje je i ubijen 21. prosinca prošle godine, a sumnja se da iza toga stoje "škaljarci".
Prikladnost Beča kao lokacije
Prema riječima sugovornika Blica, pojačana prisutnost pripadnika jednog klana implicira i prisutnost članova suprotstavljene grupe budući da žele ukloniti protivnike. Zbog toga je vjerojatno u Beču pored "kavčana" sada dosta i "škaljaraca". Obje kriminalne grupe, kao i ostale, žele nastaviti s trgovinom narkoticima pri čemu im je Beč prikladna lokacija. "Beč je u Europskoj uniji, u centru Starog kontinenta, ima jako razrađene puteve prema svim stranama: zato je iz njega lako dopremiti i kokain koji sve češće stiže do crnomorskih luka, posebno Rumunjske i Bugarske, koje su također u EU-u. Poslije skladištenja droge u Beču, lakše ju je prokrijumčariti do krajnjih destinacija, bilo da je u pitanju kokain, heroin ili marihuana."