Bure baruta, kako ga mediji u regiji nazivaju, sve je češće predmet diplomatskih sukobljavanja velikih sila.
Prije dva tjedna, američki potpredsjednik Mike Pence posjetio je Crnu Goru koja je ranije ove godine, unatoč izrazitom protivljenju Rusije, stupila u NATO. 'Ovdje na Zapadnom Balkanu, Rusija radi na destabilizacije regije kako bi potkopala njenu demokraciju i podijela regiju', rekao je Pence pred šefovima vlada svih zemalja regije.
Srbija pokušava balansirati
Takve tonove kritizirali su prvenstveno u Srbiji, gdje postoje snažne veze s Rusijom. 'Nije Rusija ta koja ovdje unosi destabilizaciju, već Zapad', rekao je Ivica Dačić, srpski ministar vanjskih poslova.
Srbija već dugo pokušava održati balans između Rusije i Zapada. Pregovori o pristupanju EU ne idu prema planu, a njihove povijesne veze s Rusijom su trn u oku zapadu.
Za to vrijeme Amerikanci inzistiraju na energetskom snabdijevanju regije. U Hrvatskoj je to LNG terminal na Krku kojeg bi punili američki tankeri, a koji bi bio povezan sa sličnim poljskim terminalom čime bi jugoistočna Europa stekla određenu neovisnost od ruskog plina.
Inicijativa na štetu Moskve
Istovremeno se pokrenula i Inicijativa tri mora u sklopu koje 12 država srednje, istočne i jugoistočne Europe razvijaju jače odnose s SAD-om, logično, na štetu Moskve.
Dok se Rusija i Amerika bore za utjecaj na zapadnom Balkanu, Bruxelles se našao u nebranom grožđu. Uz svu silu novca, stručnjaka i diplomata, njihov utjecaj je vrlo ograničen posebno uzme li se u obzir da sve jače veze s regijom grade Kina i Turska, piše Deutche Welle.