Kampanja će uključiti plakate, postere na autobusima, bannere na lokalnim web stranicama. Kampanja će koštati tek 10 tisuća eura.
"Vlada je dala limit od 37.500 zahtjeva za azilom ove godine. Da bismo postigli taj broj moramo smanjiti broj migranta. Fer je reći ljudima u njihovim domovinama da Austrija ima oštre zakone o azilu", kazala je ministrica unutarnjih poslova Johanna Mikl-Leitner.
Migrant koji je silovao staricu neće biti deportiran
Lani je više od 25 500 ljudi iz Afganistana zatražilo azil u Austriji. Većinom se radi o radno sposobnim muškarcima. Krajem godine Austrija je postrožila zakone o spajanju razdvojenih obitelji jer se javno mnijenje okrenulo protiv stranaca.
Posebno je to došlo do izražaja nakon silovanja starice (72). Silovao ju je 18-godišnji migrant Wahab M. kojem je htjela pomoći da izađe iz rijeke.
Nedavno su novinari otkrili da on neće biti deportiran iz zemlje jer je osuđen na kratkotrajnu kaznu zatvora, manju od tri godine. Osuđen je na 20 mjeseci zatvora a sud je uzeo u obzir da je silovatelj tada bio maloljetan, da nije kažnjavan te da je priznao djelo.
Danci objavili oglas u libanonskim novinama
Austrija će ovaj pristup odvraćanja migranata primijeniti i u Maroku, Alžiru i Tunisu, čiji državljani također imaju malu šansu za azilom.
Afganiran je, s druge strane, također postavio plakate kako bi odvratio vlastite građane od odlaska iz zemlje.
Osim Austrije i Danska je objavila oglase u libanonskim novinama u kojima navode da migranti neće lako u toj zemlji dobiti azil.
Dobra zarada krijumčara
U australskoj Canberri lansirana je akcija 'Australija nije vaš dom', preko youtubea.
Krijumčari naplaćuju put iz Kabula u Afganistanu u Europu, kopnenim putem kroz Iran, oko 3000 dolara po osobi. Morskim putem, kroz Tursku i Grčku, taj put košta 5000 dolara. Nekad ukupna cijena može doseći i 20 tisuća dolara.