Novi udarac za EU / Austrija ne želi dodatne migrante: traži izuzeće iz europskog sustava realokacije migranata

Image
Foto: Marko Mrkonjic/PIXSELL/Ilustracija

Ova austrijska najava dolazi istodobno s jačanjem sigurnosti i strožim pravilima vezanim uz imigrante koje pokreće vladajuća koalicija

28.3.2017.
15:00
Marko Mrkonjic/PIXSELL/Ilustracija
VOYO logo

BEČ/BRUXELLES - Austrija će tražiti izuzeće od obveze primanja dodatnog broja migranata  na temelju realokacijskog sustava Europske unije i navodi da je već do sada pošteno preuzela svoj udjel tijekom europske migrantske krize.  

PROČITAJTE VIŠE:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>> Mađarska otvorila kampove za zatvaranje migranata uz granicu

>> 'Kao crnac koji 49 godina živi u Hrvatskoj i nikada, baš nikada se nije osjećao toliko loše, kao danas'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>> Šešelj: 'Srbija se treba okrenuti Rusiji, a ne EU! Na granicama minska polja umjesto žice'

Ova je najava novi udarac realokacijskom sustavu koji će rasporediti samo dio migranata pristiglih u Europsku uniju i koji se jedva implementira zahvaljujući otporu ponajviše istočnoeuropskih zemalja, među kojima i Mađarske i Poljske.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova austrijska najava dolazi istodobno s jačanjem sigurnosti i strožim pravilima vezanim uz imigrante koje pokreće vladajuća koalicija, dok je u zemlji, u kojoj je val izbjeglica 2015. potaknuo jačanje potpore ekstremno desnoj Slobodarskoj stranci, u anketama popularnosti među građanima ona i dalje u vodstvu.

"Mislimo da je izuzeće  za Austriju potrebno jer je ona već ispunila svoje obveze. Razgovarat ćemo o tome s Europskom komisijom", kazao je novinarima austrijski kancelar Christian Kern nakon tjedne sjednice vlade. "Poslat ćemo pismo o tome što je prije moguće i odmah krenuti s raspravama", kazao je Kern dodavši da treba provjeriti je li Austrija već ispunila svoje obveze. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Manje od 14.500 tražitelja azila preraspoređeno je iz Grčke i Italije, prvih zemalja EU u koje su stigle brojne izbjeglice i migranti s Bliskog istoka i iz Afrike, na temelju dvogodišnjeg plana koji je predviđao raspoređivanje 160.000 i koji istječe u rujnu.

Austrija je preuzela oko 90.000 tražitelja azila 2015., što je više od 1 posto njezine ukupne populacije. U Njemačku je te godine došlo više od milijun migranata, od kojih su mnogi pristigli balkanskom rutom te potom preko Austrije.     

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrlo brzo nakon najava austrijskog kancelara uslijedio je odgovor iz Bruxellesa. Austrija mora poštivati sporazum Europske unije o razmještanju izbjeglica a suočit će se s posljedicama bude li se iz njega povukla, poručila je iz Bruxellesa glasnogovornica Europske komisije Natasha Bertaud.

"Očekuje se da Austrija ispuni svoje pravne obveze na temelju odluke Vijeća da se započne s realokacijom", kazala je na tiskovnoj konferenciji Bertaud komentirajući austrijske najave o preispitivanju austrijskog sudjelovanja u sporazumu o razmještanju izbjeglica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona je istaknula kako ni jedna zemlja nema pravo jednostrano se povući iz sporazuma, potpisanog 2015., o raspoređivanju 160.000 migranata iz Italije i Grčke u druge zemlje EU-a.

"Oni jedino mogu izabrati djelovati nezakonito, što ćemo konstatirati s velikim žaljenjem ali ne i bez posljedica", rekla je glasnogovornica.    

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo