Nije nikakvo čudo da u BiH dolazi sve više turista iz arapskih zemalja. Njihovo poimanje BiH nama je nepoznato, ali sve ih se više viđa u Hercegovini.
Skloni su obavljati vjerničke molite svuda gdje im se poklopi vrijeme i vjerski propisi pa ih se može sreti kraj ceste ili u parku kako se klanjaju. Međutim, ono što su prije dva dana učinili u Širokom Brijegu doista je drsko, nevezano radi li se o vjeri ili nečem drugom, piše Slobodna Dalmacija.
Naime, skupina od osam Arapa došla je u jedan širokobriješki kafić u Klancu gdje su zatekli nekoliko djevojaka koje su pile kavu te su osoblju rekli da ugase glazbu jer se oni moraju klanjati.
Klanjali se nasred kafića
Osoblje im naravno nije ispunilo tu želju, nego su ih zamolili da
molitvu obave negdje drugdje. Međutim, skupina drskih Arapa
oglušila se na njihov savjet te su se počeli klanjati usred
kafića, a neki su otišli u WC kako bi se umivali i polijevali
vodom
pa su napravili pravi potop, rekao je vlasnik kafića novinaru
ABCportala.
"Nisam ih uspijevao izbaciti, jer dok jednog izbacim, drugi bi legao na pod... Nemam problema ni s jednom vjerom i poštujem svakoga, ali ovo smatram drskim neprijateljskim činom. Arapi moraju shvatiti da se ne mogu klanjati gdje hoće. Neka tempiraju svoje vrijeme i molitvu negdje gdje je to prihvatljivo i sve će biti u redu" dovršio je vlasnik kafića svoj razgovor s novinarom ABCportala.
Stigla i policija
Pozvana je i policija koja ih je legitimirala i privela u policijsku postaju na razgovor.
"Nakon što smo dobili dojavu o incidentu koji se dogodio u Širokom Brijegu policija je izišla na teren, gdje je zatekla pet državljana Ujedinjenih Arapskih Emirata i trojicu državljana Omana", govore iz policije.
Nakon razgovora i legitimiranja navedeni strani državljani dovedeni su na informativni razgovor u PU Široki Brijeg, gdje su nakon detaljnijih provjera identiteta pušteni, izjavio je glasnogovornik MUP-a ŽZH Draženko Bošnjak.
Nije ovo prvi slučaj da se turisti iz arapskih zemalja neprimjereno ponašaju, jer slični su slučajevi zabilježeni i u Mostaru, Posušju i Ljubuškom.
A slična je situacija bila i prošle godine u Međugorju, mjestu mira i molitve u koje od 1981. godine dolaze milijuni katolika iz cijelog svijeta, ali i vjernici drugih religija. Tada je jedna skupina Arapa obavila muslimanski obred molitve - klanjanje namaza - na parkiralištu iza crkve u Međugorju.