"Ona svim kontroverznim temama oduzima napetost", kaže povjesničar Edgar Wolfrum o Angeli Merkel. Ona čeka i onda se priključi mišljenju većine. To je politička sposobnost koja joj podjednako donosi poštovanje i prezir.
Da bi se razumjelo kako je Merkel postala ono što je, moraju se poznavati njeni korijeni. Zacijelo nijedan političar u poslijeratnoj njemačkoj povijesti nije bio tako podcijenjen kao ova kći evangeličkog pastora iz istočnonjemačke provincije. Na početku joj je uz medijski neprivlačnu vanjštinu nedostajala i programatika. Ona nije nikakva misionarka nego pragmatičarka.
Revidira svoje stavove
"Ona je slobodna donositi odluke samo na temelju brojki, podataka i činjenica", kaže novinarka Jacqueline Boysen, koja je napisala biografiju sadašnje kancelarke, kad ona još nije bila predsjednica vlade. Ako postoje razumni razlozi i argumenti za neku odluku, kaže Jacqueline Boysen, "ona nadvlada velikodušno ideološke i programske ograde" vlastite stranke.
I zna revidirati svoje stavove. Nakon nesreće u atomskoj elektrani Fukushimi, nekadašnja zagovornica atomske energije postala je zagovornica napuštanja korištenja atomske energije. To joj nije štetilo. Naprotiv.
U bivšem DDR-u Angela Merkel nije bila oporbenjakinja. Doživjela je nekoliko neugodnosti, ali socijalistička država joj nije nanijela rane kao brojnim disidentima, kaže Jacqueline Boysen. Ona je bila "vješta" građanka DDR-a: niti previše oportuna niti jogunasta, piše Deutsche Welle.
Karijera
Angela Merkel je kasno ušla u politiku. Više slučajno nego planirano. Kao zamjenici glasnogovornika posljednjeg premijera DDR-a Lothara de Maizièrea tada 35-godišnjoj Merkel pružila se prilika da iskoristi svoje organizacijske i komunikacijske sposobnosti. Kratko prije toga je postala članicom CDU-a.
U vladi kancelara Helmuta Kohla 1994. je postala ministrica za okoliš i sigurnost atomskih reaktora. Važno i pravo područje za diplomiranu fizičarku. Kod i danas spornog pitanja kako se ophoditi s atomskim otpadom, Merkel se pokazala beskompromisnom. Za nju je atomska energija bez alternative i njome se može vladati – tako je bilo do katastrofe u Fukushimi.
Kad je Helmut Kohl 1998. izgubio izbore, CDU se našao u šok-stanju. Ali ne i Angela Merkel. Ona je vidjela šansu da učvrsti svoje mjesto u eri nakon Kohla. Novi predsjednik stranke Wolfgang Schäuble imenuje je za glavnu tajnicu CDU-a. "Bitno je da se o nama piše", glasi njezino geslo na novoj funkciji. No, tijekom afere s ilegalnim dobrovoljnim prilozima stranci u kojoj su u središtu Kohl i Schäuble, Merkel pokreće moralno rušenje bivšega kancelara.
Prva njemačka kancelarka
U travnju 2000. Angela Merkel je izabrana za novu predsjednicu CDU-a. Na saveznim parlamentarnim izborima 2005. ona je kancelarska kandidatkinja Kršćanskih demokrata. Moguća je samo velika koalicija s SPD-om, ali ona postaje kancelarka.
Već 13 godina Angela Merkel vodi CDU, osam godina je kancelarka, sve suparnike i protivnike unutar stranke je pustila da se ispušu. Uvijek uspijeva djelovati tiho. Muškarce jednostavno pušta da divljaju.
Ona je dokazala da zna voditi. Ali kamo? To se pitaju mnogi unutar CDU-a. Stranka pati zbog gubitka profila, čuje se iz kršćansko-demokratskih redova. U svakom slučaju, Merkel se ne smatra dušom ove kršćansko-konzervativne stranke.