Smrt klupskog nogometa! Potres, puč, revolucija! To su naslovi koji su jučer vrištali sa svih naslovnica.
12 najvećih europskih nogometnih klubova objavili su kako osnivaju svoju Superligu i time defacto napuštaju Ligu Prvaka. Pazite sad koja su to imena: Milan, Arsenal, Atletico, Chelsea, Barcelona, Inter, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid i Totenham, imena bez kojih Liga Prvaka nema nikakvog smisla.
Mnogi navijači ali i bivši igrači i treneri zbog toga žestoko kritiziraju svoje nogometne svetinje a u kampanju protiv nove Superlige uključili su se i šefovi država, Emanuel Macron i Boris Johnson.
Ali ni UEFA izgleda neće samo gledati kako gubi i ovce i novce. Već je zaprijetila igračima koji budu sudjelovali u Superligi da neće smjeti igrati na europskom prvenstvu za dva mjeseca. A među njima su i Luka Modrić i pola naše reprezentacije.
S druge strane, ni Superligaši u svoj projekt nisu krenuli praznih ruku. Imaju podršku financijskog giganta JP Morgana i bonuse dobrodošlice teške i do 300 milijuna eura.
A da je to dobar poslovni potez ocijenile su i burze - dionice svih klubova buduće Superlige danas su lijepo skočile.
Liverpool protiv Reala, ali ne u finalu Lige prvaka, nego u regularnom kolu Super lige, pa tako par puta svake sezone. Plan 12 superklubova da pokrenu svoje zatvoreno natjecanje iz kojeg nikad neće moći ispasti izazvao je tektonski poremećaj u nogometnom svijetu i nikad oštriju reakciju Uefe.
Prijete Chelseaju, Realu i Manchester Cityju izbacivanjem iz polufinala ovogodišnje Lige prvaka, a igračima da neće moći igrati za reprezentaciju.
"Ovom idejom pljuje se u lice svima koji vole nogomet, kao i našem društvu. BLIC Igračima koji će igrati u momčadima koje bi mogli igrati u zatvorenoj ligi bit će zabranjeno igrati na Svjetskom prvenstvu i Euru", kaže predsjednik UEFA-e Aleksandar Čeferin.
Kada bi se odluka odnosila na Euro koji počinje za dva mjeseca, to bi značilo da sedmorica hrvatskih reprezentativaca ne bi mogli igrati, uključujući kapetana Luku Modrića. Bivši igrač Liverpoola, danas stoper ruskog Zenita, među brojnim je igračima koji se obrušio na ideju Superlige.
"Nogomet će u bliskoj budućnosti biti na rubu propasti. Nitko ne razmišlja o široj slici, samo o financijskoj strani. Još uvijek vjerujem da možemo riješiti ovu neugodnu situaciju", napisao je Dejan Lovren.
Sa sastanka Uefe i šef HNS-a Davor Šuker poručuje da ne može 12 klubova kontrolirati nogomet u Europi. Protiv su i svi europski političari.
"To su klubovi koji su izgrađeni u gradovima, iz lokalnih zajednica i koji bi trebali imati poveznicu sa svojim navijačima i navijačkim bazama u svojim zajednicama", kaže britanski premijer Boris Johnson.
Čvrst stav ima i hrvatski premijer, koji nije propustio reći da se čuo i sa šefom Uefe i vodstvom HNS-a.
"Ne samo da su oni protiv, nego smo i mi protiv. BLIC De facto je to jedan europski nogometni NBA, znamo da u NBA-u igra 30 klubova, ne možeš ispasti, nego oni koji su tamo se praktički rotacijama, velikim ugovorima i draftom iz godine u godinu slabe i jačaju. Tako da to u cijelosti mijenja kompetitivni duh koji postoji danas", kaže predsjednik Vlade Andrej Plenković.
A zašto se plan o kojem se šuška godinama odjednom počeo ostvarivati. Odgovor je možda u ovoj grafici koja pokazuje da su svi superklubovi osnivači Superlige u pandemiji koronavirusa osjetili drastičan pad prihoda.
Plave brojke iz 2019. pale su na razine crvenih iz 2020., nema kluba kojem zarada nije niža za par desetaka milijuna eura. Zato ne čudi da su nakon objave plana skočile dionice klubovima Juventusu i Manchesteru.
Američka banka JP Morgan obećala dati 350 milijuna eura svakom klubu samo za ulazak u ligu, dakle četiri puta više nego što je lani dobio osvajač Lige prvaka.
"Vjerojatnije je, po meni, da će svi veliki klubovi ostati u nacionalnim ligama, i time se UEFA dovodi na čistac i ima problem na koji način opstati u ovom okviru. UEFA s ligama je puno jača, UEFA bez liga čini mi se da će završiti kao što je košarka, gdje je Euroliga odvojena od Lige prvaka", kaže profesor ekonomike sporta na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu Tomislav Globan.
Ali mnoge vjerne navijače osnivača novac ne zanima. Ogorčeni Liverpoolovi navijači na Anfieldu su izvjesili transparente - sramite se, Liverpool je umro.
"Nogomet je natjecanje. Ponekad nogomet nije pobjeda, ponekad je pokušaj i put do pobjede. Ali oni to sve žele uništiti. Sve zbog novca. I to je sramotno, odvratno je", kaže navijač Liverpoola Stephen Wilson.
Tek manji dio navijača ima razumijevanja
"Istina je da će to koristiti samo velikim klubovima. Ali ako razmišljam o različitim vrstama liga, mislim da ovo nije loša ideja. Bit će to spektakl", kaže navijač Barcelone David Vega.
Ako se prati sve što se u posljednjih 30 godina događa u europskom nogometu, kako kaže glavni urednik Telesporta, ovo je logičan razvoj situacije.
"Od komercijalizacije nogometa putem ulaska velikog novca, televizijskog, sponzorskog, globalizacije. Danas više navijači nisu samo oni koji žive u krugu oko stadiona, u istom gradu, čak i državi, nego posvuda po svijetu. Već se ta elita izdvojila, u tome su im pomogle institucije deregulacijom tržišta, pomogla im je Uefa, pomogle su im nacionalne lige koje su radile na tome da izdvoje tu elitu od ostatka klubova. Naprosto, sve vodi prema tome", kaže glavni urednik Telesporta Aleksandar Holiga.
I zato su memovi na društvenim mrežama koje objavljuju smrt nogometa ili ovakav izgled lopte službene lopte Superlige, izraz samo trenutačnog bijesa gorljivih, tradicionalnih navijača.
Njih se ionako ne pita puno - dođu li šefovi Uefe i Superlige do nekog kompromisa, bit će to, kao i sve ostalo, samo zbog novca.