Čelinici Eurpske Unije trebali bi se sastati u ožujku i do tada pronaći zajedničko rješenje ili će Berlin i poslije svibnja produžiti kontrolu scengenskih granica. Nije isključeno niti uvođenje tzv. Mini -Schengena.
TurskA treba zaustaviti priljev migranata
Euro ne bi trebao osjetiti eventualni pad Schengena jer ga kao valutu imaju gospodarski jake zemlje a u interesu je svjetskih sila da on opstane.
Od Turske se očekuje da filtrira migrante i zaustavi priljev migranata u Europu jer će jedino tako dobiti traženih tri milijarde dolara pomoći.
U cijelu priču trebao bi se uključiti i SAD, financijskom i političkom pomoći. Osim toga, s Turskom će se vojno angažirati protiv džihadista u Siriji.
Bill Clinton je 90-ih izvukao Europu
SAD-u je svakako u interesu stabilnost EU, ostajanje Velike Britanije u EU, ali problemi s Ukrajinom, gospodarske krize, različite migrantske politike zemalja EU, sve to dovodi u pitanje koliko se Europljani mogu brinuti sami o sebi, piše analitičarka Guardiana Natalie Nougayrède.
Opet, nakon krvavog rata na Balkanu, SAD je uskočio kako bi izvukao Europu iz katastrofe. Europa je i tada bila podijeljena (Njemačka je preferirala Hrvatsku, Francuska je simpatizirala Srbiju). Bill Clinton se uključio kako bi zaustavio pokolj i izvukao Europu iz problema, objašnjava analitičarka.
Glavni problem - politika otvorenih vrata
Analitičar očekuju da će se broj migranta koji pristižu u EU do ljeta biti dvostruko veći.
NATO dužnosnici su agenciji Beta potvrdili da je glavni problem izbegličke krize politika otvorenih vrata njemačke premijerke Angele Merkel.