Radi se o pripadnicima američkih specijalnih jedinica prvog bataljuna sa sjedištem u Tupelu, gradiću u saveznoj državi Mississippi, koji su visoko obučeni za hitne intervencije. Na Kosovo će stići čim prođu pripreme u vojnoj bazi Fort Hood u Teksasu. Ondje su stigli preko vikenda, a kako doznaje Blic, tijekom priprema će učiti srpski i albanski jezik i upoznavati se s Balkanom. Kad stignu na Kosovo bit će na 10 mjeseci raspoređeni u okviru snaga KFOR-a u zračnoj jedinici koja koristi helikoptere "UH 60 Black Hawk".
Analitičar Dušan Janjić smatra da se radi o više političko-sigurnosnoj poruci SAD-a, nego o vojnoj.
"Na ovaj način Amerikanci jasno signaliziraju regionalnim političarima da se više ne igraju rata. Njihova je procjena da su regiju previše prepustili Turcima, NATO-u i Europljanima. Također, smatraju da je Balkan u opasnosti od terorizma. To znači da ovaj dio Europe neće ostaviti s neriješenim pitanjima Kosova i BIH, ali i da će pokušati smanjiti utjecaj Turske u regiji", kaže Janjić za srpski Blic.
I profesor na beogradskom Fakultetu sigurnosti dr. Zoran Dragišić tvrdi da su dodatne američke trupe nužne zbog pojačanih tenzija na Balkanu.
"Pad Vlade i predstojeći izbori na Kosovu izazvali su nemire unutar albanskog stanovništva zbog čega su dodatno ugroženi Srbi. Zato je ova pomoć KFOR-u dobrodošla, a veseli činjenica da je riječ o jedinici najjače vojne sile na svijetu", naglašava Dragišić.
Sa stavovima srpskih kolega slažu se i politički analitičari s Kosova.
Imer Muškolaj vidi dolazak američkih trupa kao odgovor na političku situaciju u regiji i opasnost od terorizma.
"Tenzije su prisutne i u Makedoniji i u Albaniji i na Kosovu i zato je potez SAD-a očekivan. Kosovo je američka investicija i sigurno SAD neće dozvoliti da ode u neželjenom smjeru. Također, terorizam prijeti svugdje po Europi i ovo je dodatni vid sigurnosti", kaže Muškolaj za Blic.