Admiralica Michelle Howard, koja se nalazi na čelu NATO-vog združenog zapovjedništva u Napulju i zapovjednica je američkih snaga u Europi i Africi, rekla je kako je Rusija očito pojačala svoje mornaričke aktivnosti u posljednjih nekoliko godina, unatoč tome što joj je flota manja nego tijekom Hladnog rata.
Što je sve Rusija do sada napravila?
'Sada svjedočimo aktivnostima kakve nismo vidjeli u vrijeme Sovjetskog Saveza', izjavila je Howard u intevjuu za Reuters u subotu tijekom konferencije o raketnoj obrani.
Navela je niz takvih aktivnosti, među kojima je upućivanje nosača aviona Admiral Kuznetsov u Sredozemlje, pojačane patrole u sjevernom Atlantiku i arktičkoj regiji, često skretanje s kursa brojnih podmornica, kao i njihovo kretanje Crnim morem.
'Razumijem da su oni globalna mornarica. Ali, aktivnost im se značajno povećale u posljednjih par godina', istaknula je Howard. Po njezinom mišljenju postoji opasnost da bi se članovi NATO-a mogli fokusirati na zonu interesa koja im je najbliža, te izgubiti iz vida ruske poteze u drugim područjima.
Premještanje vojske i cyber napadi
'Kad razmišljate što se događa dok oni premještaju snage, može vam se dogoditi da izgubite iz vida sami savez', objašnjava admiralica koja je ove komentare iznijela u jeku eskalacije napetosti između Rusije i SAD nakon što je Washington izdao zapovijed za ispaljivanje 59 projektila na zračnu bazu u Siriji, što je bila odmazda za napad smrtonosnim plinom.
Howard primjećuje kako manevri ruske mornarice koincidiraju s sve više cyber napada iz Moskve, te neprofesionalnim preletima ruskih borbenih aviona kraj američkih zrakoplova i brodova.
Odnosi između Moskve i Zapada zategnuti su nakon što je Rusija anektirala Krim od Ukrajine 2014. godine i dala podršku separatistima u istočnoj Ukrajini.
Udružene snage saveznika
Za to vrijeme NATO je izgradio svoje snage u Poljskoj i Baltičkim zemljama kako bi osnažio obranu saveznika, no američki i europski dužnosnici istovremeno su sve zabrinutiji zbog, kako tvrde, moskovske propagande i cyber napada kojima se pokušava utjecati na izbore na Zapadu.
Rusija pak te optužbe negira, te pumpanje NATO-vih snaga u Europi smatra čistom provokacijom. Howard naglašava kako su se članice Saveza složile da će povećati svoje mogućnosti i poslati jasnu poruku o vlastitoj snazi i odlučnosti. Pozdravila je nedavno potpisani sporazum između Njemačke i Norveške o zajedničkoj gradnji podmornica što je dokaz odlične suradnje. Jednako tako pozdravila bi i daljnje napore europskih partnera da udruže svoje resurse.