Napad na kumanovsko Divlje naselje i Makedoniju nije uspio, pise list Vecer, isticuci da su u danasnjim incidentima poginula trojica policajaca te da se iz sela oko Kumanova policijska vozila povlace.
Tridesetak naoruzanih muskaraca predalo se policiji. Oni su se, kako prenosi portal Telegraf.mk, predali masuci bijelim plahtama. Portal navodi i da je MUP potvrdio da je "teroristicka grupa" eliminirana i neutralizirana.
Portal i list Vecer pisu da se obruc oko naoruzane skupine sustavno stezao, a olakotna okolnost bile su i uske ulice. Do predaje je doslo kada su naoruzani muskarci ostali bez streljiva i bez mogucnosti za bijeg. "Oko 18.45 prestale su eksplozije, a Kumanovim se ubrzo prosirila informacija da su pripadnici naoruzane skupine zivi i da su u rukama policije", prenosi Vecer.
Mjesni mediji prenose da su cetvorica policajaca teze ranjena.
Reuters pise da sukob, koji je trajao cijeli dan, podsjeca na pobunu makedonskih Albanaca iz 2001. u istoj regiji i u dijelovima Makedonije. Grad je bio zatvoren za medije, a i navecer se jos mogla cuti sporadicna pucnjava, unatoc tomu sto su duznosnici i mediji izvijestili da je operacija zavrsena.
Helikopteri su nadlijetali regiju u kojoj zivi oko 100.000 ljudi, a glasnogovornik ministarstva unutarnjih poslova izvijestio je da raspolaze informacijom o broju zrtava no nije zelio kazati o kojem se tocno broju radi.
Stanovnici su bjezali, noseci sa sobom osnovne stvari. "Mislio sam da se ovo vise nikad nece ponoviti", rekao je jedan stanovnika Kumanova za makedonsku televiziju. "Ovo je strasno, ne mozemo ovdje ostati."
Dogadaji ce, pise Reuters produbiti zabrinutost Zapada zbog stabilnosti Makedonije. Prosvjednici koji zahtijevaju ostavku konzervativnog premijera Nikole Gruevskog ovaj su se tjedan sukobili s policijom, a oporba je zaprijetila da ce 17. svibnja organizirati veliko prosvjedno okupljanje. Promatraci strahuju da bi politicki celnici obiju strana mogli pokusati potaknuti etnicke napetosti kako bi pojacali vlastitu moc.
Oko 30 posto od ukupno dva milijuna stanovnika Makedonije cine makedonski Albanci. Pobunili su se 2001., sukobivsi se sa snagama sigurnosti prije nego sto se umijesao Zapad i posredovao u postizanju mirovnog sporazuma kojim se albanskom manjini ponudila veca prava i zastupljenost u politickom zivotu, a pobunjenicima ulazak u vladu.
No primjena je bila spora, a tenzije se povremeno ipak pojave. Brojni gradani, bez obzira na etnicku pripadnost frustrirani su zbog sporosti kojom se stvari odvijaju kada je posrijedi priblizavanje euroatlantskim institucijama.