AKCIJA PROTIV ALBANSKIH POBUNJENIKA 22 / mrtvih u Makedoniji

11.5.2015.
7:05
VOYO logo

"Operacija je zavrsila. Neutralizirana je naoruzana skupina. Podrucje je pod kontrolom policije", rekao je glasnogovornik ministarstva unutarnjih poslova Ivo Kotevski, prenosi AFP.

Makedonska vlada ranije je objavila da je osam policajaca i 14 pripadnika "naoruzane skupine" ubijeno u sukobima u predgradu Kumanova u kojem pretezito zive pripadnici albanske manjine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon krvavih borbi u subotu, u nedjelju se intenzitet sukoba u Kumanovu smanjio i u poslijepodnevnim satima cula se samo sporadicna pucnjava, javlja Reuters. Postrojbe specijalne policije i dalje su rasporedene oko predgrada Kumanova, grada udaljenog 40-ak kilometara sjeverno od Skoplja.

Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg izrazio je zabrinutost zbog dogadanja u podrucju Kumanova i pozvao na transparentnu istragu sukoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"S velikom zabrinutoscu pratim razvoj dogadaj u Kumanovu. Izrazavam sucut obiteljima ubijenih i ranjenih. (Pozivam) sve politicke celnike i celnike zajednica da suraduju na uspostavi mira i provedu transparentnu istragu kako bi se ustanovilo sto se dogodilo. Pozivam sve da pokazu suzdrzanost kako bi se izbjegla daljnja eskalacija, u interesu zemlje i cijele regije", kaze se u poruci glavnog tajnika NATO-a Stoltenberga.

"Osam policajaca je ubijeno, a 37 ranjeno", rekao je glasnogovornik Kotevski, dodajuci da nema dojava o civilnim zrtvama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"S druge strane, 14 tijela u odorama pronadeno je" na mjestu sukoba, kazao je, ustvrdivsi da su napadaci pripadnici "teroristicke skupine" od 30-ak osoba, vjerojatno albanske nacionalnosti, drzavljana Makedonije, Kosova i Albanije.

Vlada je proglasila dvodnevnu zalost, a predsjednik Dorge Ivanov sazvao je sjednicu nacionalnog vijeca za sigurnost na koju je, u nastojanju postizanja nacionalnog jedinstva, pozvao vode oporbe i vaznijih albanskih stranaka u Makedoniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krvavi sukobi policije i naoruzanih napadaca samo su vrh niza dogadaja koji vec dugo destabiliziraju tu zemlju. Proslog tjedna izbili su neredi u kojima se policija sukobila s prosvjednicima koji su zahtijevali ostavku premijera Nikole Gruevskog nakon sto ga je glavna oporbena socijaldemokratska stranka optuzila za zataskavanje ubojstva mladica prosle godine.

Uz to, vlada je vec mjesecima na udaru optuzbi oporbe za protuzakonito prisluskivanje i rasirenu zloporabu polozaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oporba je zaprijetila da ce 17. svibnja organizirati masovne prosvjede na kojima ce sudjelovati tisuce ljudi, a promatraci se boje da bi i vladajuci i oporba mogli zloupotrijebiti etnicke sukobe u svoju korist.

Policija je u subotu priopcila da je djelovala na temelju informacija o tome da su iz susjedne zemlje, koja nije imenovana, u Makedoniju "ubacene" naoruzane osobe koje planiraju "teroristicke akcije".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Makedonski Albanci ne vjeruju u policijsku verziju dogadaja. "To je cista manipulacija", rekao je Reutersu 40-godisnji Elham Murad, koji je zajedno s jos nekolicinom sugradana napustio Kumanovo nakon izbijanja sukoba. On tvrdi da u danima uoci policijske operacije nije vidio nista neuobicajeno.

"To je trik Gruevskog kako bi skrenuo pozornost s otkrica koje je iznio (voda oporbenih socijaldemokrata Zoran) Zaev", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Makedonija je u proslosti vec imala velikih problema s pripadnicima albanske manjine, koji cine oko 30 posto od ukupno 2 milijuna stanovnika. 2001. su izbili krvavi sukobi izmedu albanskih gerilaca i makedonskih snaga sigurnosti, koji su okoncani tek posredovanjem Zapada i postizanjem mirovnog sporazuma koji je albanskoj manjini dao veca prava i omogucio njihovim predstavnicima sudjelovanje u vlasti.

Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo