- 98. je dan rata u Ukrajini
- Ruske nuklearne snage održavaju manevarske vježbe
- Biden: SAD će Ukrajini dati napredne raketne sustave
- Danci zbog rata u Ukrajini danas izlaze na važan referendum
- Švicarska zabranila Danskoj da šalje oklopna vozila
- Institut za rat: Putin radi veliku grešku
- Moskva upozorava: 'SAD povećava rizik od izravnog sukoba s Rusijom'
PRATITE TIJEK DOGAĐANJA:
Biden najavio novih 700 milijuna dolara vrijednu vojnu pomoć Ukrajini
21.01 - Američki predsjednik Joe Biden u srijedu je najavio novi, 700 milijuna dolara vrijedan paket vojne pomoći Ukrajini, koji uključuje mobilne raketne sustave s dometom do 80 kilometara. „SAD će stajati uz svoje ukrajinske partnere i nastavljati pružati Ukrajini oružje i opremu da se obrani“, priopćio je Biden. Biden je najavio plan slanja Ukrajini preciznih raketnih sustava HIMARS nakon što je dobio garancije od Kijeva da ih neće koristiti za ciljeve na ruskom teritoriju. Biden je dodao taj uvjet kako bi spriječio eskalaciju rata u Ukrajini.
Ukrajina je tražila višecijevne raketne sustave (MLRS) poput M270 i M142 HIMARS, koje proizvodi Lockheed Martin, kako bi imala veći domet kojim može gađati ruske trupe i naoružanje. Rakete koje je Bidenova vlada pristala poslati Kijevu imaju kraći domet od sovjetskih raketa koje Ukrajina trenutno ima na raspolaganju u ograničenim količinama. „Ukrajinci su nam dali garancije da neće koristiti te sustave za ciljeve na ruskom teritoriju“, rekao je ranije u srijedu američki državni tajnik Antony Blinken, govoreći uz glavnog tajnika NATO-a Jensa Stoltenberga.
Osim raketa novi paket pomoći uključuje streljivo, radare, dodatne Javelin protutenkovske rakete kao i protuoklopno naoružanje, rekli su dužnosnici. Rusija smatra da SAD slanjem oružja Ukrajini dolijeva ulje na vatru. Jonathan Finer, zamjenik savjetnika Bijele kuće za nacionalnu sigurnost, rekao je kako je Biden upozorio ruskog predsjednika Vladimira Putina izravno i javno koje će biti posljedice invazije na Ukrajinu. „Činimo upravo ono što smo rekli da ćemo činiti“, kazao je Finer. „Rusija si je sama to napravila pokretanjem invazije sa svog teritorija na suverenu državu“.
SAD priznao ofenzivne hakerske napade
20.44 - Američki vojni hakeri izveli su ofenzivne operacije potpore Ukrajini, rekao je za Sky News šef američkog kibernetičkog zapovjedništva. U ekskluzivnom intervjuu, general Paul Nakasone također je objasnio kako su odvojene operacije "lova" dopuštale Sjedinjenim Državama da traže strane hakere i identificiraju njihove alate prije nego što bi bili upotrijebljeni protiv Amerike.
Govoreći u Tallinnu u Estoniji, general, koji je i ravnatelj Agencije za nacionalnu sigurnost (NSA), rekao je za Sky News da je svakodnevno zabrinut zbog rizika od ruskog kibernetičkog napada usmjerenog na SAD i rekao je da su aktivnosti lova bile učinkovit način zaštite kako Amerike, tako i saveznika. Nakasone je po prvi put potvrdio da SAD provodi ofenzivne hakerske operacije kao potporu Ukrajini u odgovoru na rusku invaziju. "Proveli smo niz operacija u cijelom spektru; ofenzivne, obrambene, [i] informacijske operacije."
General s četiri zvjezdice nije otkrio detalje aktivnosti, ali je objasnio kako su bile zakonite, provedene uz potpuni civilni nadzor vojske i kroz politiku Ministarstva obrane. "Moj posao je pružiti niz opcija ministru obrane i predsjedniku, i to je ono što radim", rekao je. Odbio je opisati te opcije. No, istaknuo je kako za razliku od Rusije, koja provodi informacijske operacije koje počinju od laži, SAD nastoji strateški reći istinu. "Klasičan primjer je 2020., kada smo vidjeli niz različitih proxyja, u ovom slučaju farme trolova koje su se počele razvijati u Africi", rekao je.
Mađarska blokira šesti paket sankcija EU-a Rusiji
20.33 - Mađarska je u srijedu na sastanku veleposlanika država članica pri EU-u ponovno blokirala šesti paket sankcija protiv Rusije, zatraživši da se s popisa sankcioniranih osoba skine čelnik ruske pravoslavne crkve, patrijarh Kiril, jedan od glavnih podržavatelja agresije na Ukrajinu. Tim zahtjevom Mađarska je blokirala usvajanje šestog paketa sankcija koji uključuje embargo na uvoz ruske nafte koja se doprema brodovima, nakon što je o tome postignut politički dogovor na razini šefova država ili vlada.
Da bi taj dogovor postao zakon trebali su ga odobriti veleposlanici ili ministri država članica. Kako se doznaje iz diplomatskih izvora, u tijeku su konzultacije s Budimpeštom kako bi se uklonila blokada. Sastanak Corepera (Odbor stalnih predstavnika) koji čine veleposlanici država članica, ponovno je zakazan za četvrtak popodne u Luxembourgu. Patrijarh se smatra dugogodišnjim "saveznikom" ruskog predsjednika Vladimira Putina i postao je "jedan od glavnih podupiratelja ruske vojne agresije na Ukrajinu", kaže se u prijedlogu sankcija EU-a. Mađarska je i ranije bila prepreka usvajanju šestog paketa sankcija jer je tražila izuzeće od zabrane uvoza ruske nafte ili veliku financijsku kompenzaciju za svoj pristanak.
Ukrajina SAD-u obećala da neće gađati Rusiju njegovim raketnim sustavima
18.22 - Ukrajina je obećala Sjedinjenim Državama da neće koristiti napredne američke raketne sustave da napada ruski teritorij, rekao je u srijedu američki državni tajnik Antony Blinken. Predsjednik SAD-a Joe Biden pristao je Ukrajini poslati precizne raketne sustave velikog dometa u sklopu 700 milijuna dolara vrijednog paketa vojne pomoći koji bi trebao biti predstavljen kasnije tijekom dana. „Ukrajinci su nam dali garancije da neće koristiti te sustave za ciljeve unutar ruskog teritorija“, rekao je Blinken na zajedničkoj konferenciji za novinare uz glavnog tajnika NATO-a Jensa Stoltenberga. „Postoji snažno povjerenje između Ukrajine i SAD-a, kao i između drugih saveznika i partnera“.
Jonathan Finer, zamjenik savjetnika Bijele kuće za nacionalnu sigurnost, ranije je rekao da Washington vjeruje da ovi sustavi zadovoljavaju potrebe Kijeva. „Ukrajinci vode obrambeni sukob. Ruske snage su na njihovom teritoriju“, kazao je u razgovoru za CNN. Postoje značajne mete koje Ukrajinci trenutno ne mogu pogoditi naoružanjem koje trenutno posjeduju, rekao je Finer, a raketni sustavi će predstavljati velik napredak za ukrajinske snage na jugoistoku države. Ukrajinski dužnosnici već dugo traže saveznike raketne sustave većeg dometa kako bi preokrenuli rat koji je ušao u četvrti mjesec. Rusija pak tvrdi da SAD dodaje ulje na vatru šaljući Ukrajini napredne raketne sustave. Blinken je rekao i kako vjeruje da će rat u Ukrajini trajati još "mjesecima". "To bi se moglo završiti sutra kada bi Rusija okončala agresiju", ali "trenutno ne vidimo nikakav znak u tom smjeru", naglasio je.
6800 ukrajinske djece u Hrvatskoj
16.14 - U Hrvatsku je dosad stiglo više od 6800 djece iz ratom zahvaćene Ukrajine, a njih 182 smješteno u hotelu Zagreb u splitskom Duilovu, rekao je u srijedu ministar rada, mirovinskog sustava obitelji i socijalne politike Marin Piletić prigodom posjeta toj izbjegličkoj skupini djece. Radi se o djeci od 8 do 16 godina pretežito iz nogometnog kluba Šahtar, ali i iz nekih drugih ukrajinskih klubova kojima je dolazak u Hrvatsku i smještaj u hotelu Zagreb u Duilovu omogućio proslavljeni hrvatski nogometaš Dario Srna, rečeno je prilikom posjeta ministra Piletića.
Ruska metoda ratovanja
16.08 - Ruske snage "uništavaju" regije u istočnoj Ukrajini sa "sigurne udaljenosti", rekla je njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock. U današnjem govoru u njemačkom parlamentu, Baerbock rekla je da je Rusija usvojila strategiju sravnjivanja naselja u istočnoj Ukrajini s distance te je naglasila važnost slanja obrambenog oružja Kijevu. „Grad po grad, selo po selo, ruske trupe ih uništavaju sa sigurne udaljenosti. Prvo projektili, pa ratni zrakoplovi s topništvom, a onda, kad se sve sravni, ulijeću tenkovi." Ranije danas, njemački kancelar Olaf Scholz najavio je da će zemlja opskrbiti Ukrajinu modernim protuzračnim projektilima i radarskim sustavima, javlja Sky News.
Njemačka ministrica: Rusi granatiraju sa sigurne udaljenosti
15.55 - Ruske snage uništavaju regije u istočnoj Ukrajini sa sigurne udaljenosti, rekla je njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock. U današnjem govoru u njemačkom parlamentu, Baerbock je rekla da je Rusija usvojila strategiju sravnjivanja naselja u istočnoj Ukrajini s distance, jer je naglasila važnost slanja oružja Kijevu.
"Grad po grad, selo po selo, ruske trupe ih uništavaju sa sigurne udaljenosti. Prvo projektili pa ratni avioni s topništvom, a onda, kad se sve spljošti, ulijeću tenkovi", rekla je, prenosi Sky News.
Ranije danas, njemački kancelar Olaf Scholz najavio je da će zemlja opskrbiti Ukrajinu modernim protuzračnim projektilima i radarskim sustavima.
Glavni tajnik UN-a: Postignut napredak u rješavanju prehrambene krize
15.52 - Glavni tajnik UN-a, Antonio Guterres rekao je danas da je postignut određeni napredak u postizanju rješenja za ublažavanje utjecaja ruske invazije na Ukrajinu na globalne zalihe hrane, ali je upozorio da "još nismo tamo".
"Mislim da postoji napredak, ali još nismo postigli cilj. To su složene stvari i činjenica da je sve međusobno povezano čini pregovore posebno složenim", rekao je Gutteres, prenosi Sky News.
Plenković: Ukrajina zaslužuje kandidacijski status u EU
15.18 - Premijer Andrej Plenković rekao je u srijedu na kongresu Europske pučke stranke da EPP treba biti vodeća politička snaga u osudi i sankcioniraju Rusije te da Ukrajina zaslužuje kandidacijski status za članstvo u Europskoj uniji. Okupljenima na 27. kongresu EPP-a u Rotterdamu, Plenković je rekao da ruska agresija, koja traje više od tri mjeseca, nije samo vojna, već se njome krši međunarodno pravo i "negira ukrajinska nacija i identitet".
"Mi, kao EPP, pokazujemo našu solidarnost, podršku i suosjećanje s ukrajinskim narodom koje se bori za slobodu i za europske vrijednosti za sve nas. Hvala im na tome", rekao je premijer.
Plenković smatra da "EPP treba biti vodeća politička snaga u osudi ruskih akcija, nametanju sankcija, netoleriranju politika kojima se krši sve za što se mi zalažemo". Pozvao je da se Ukrajinu nastavi podržavati "politički, diplomatski, financijski, ekonomski, humanitarno, vojno".
Plenković smatra da Ukrajina zaslužuje kandidacijski status u Europskoj uniji koji bi uskoro mogla i dobiti. "Podržat ćemo da se Ukrajini da kandidacijski status za članstvo u EU u lipnju na Europskom vijeću. Ukrajinci to očekuju, Ukrajinci to zaslužuju i ta simbolička gesta EU-a bit će još jedan ispravan i moralan izbor u ovoj krizi bez presedana", istaknuo je.
Žitelji Sjeverodonjecka u skloništima zbog otrovnog oblaka
14.51 - Stanovnicima Sjeverodonjecka u Luhansku rečeno je da ostanu u skloništima nakon što je ruski napad na kemijsku tvornicu uzrokovao stvaranje otrovnog oblaka. Spremnik s kemikalijama dignut je u zrak u kemijskoj tvornici Azot, koja je jedna od najvećih u Ukrajini te zapošljava više od 7000 ljudi.
Kremlj tvrdi da može preusmjeriti izvoz nafte nakon embarga EU-a
14.40 - Kremlj je u srijedu upozorio da će sankcije Europske unije na rusku naftu pogoditi globalno energetsko tržište i dodao da Moskva može preusmjeriti izvoz da ograniči vlastite gubitke. Čelnici EU-a ovaj tjedan su se dogovorili o embargu na uvoz ruske sirove nafte kojemu je svrha do kraja godine zaustaviti 90 posto ruske prodaje nafte državama 27-članog bloka.
"Ove će sankcije negativno utjecati na cijeli kontinent - na Europljane, na nas i na cijelo globalno energetsko tržište", rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov novinarima.
Više od četvrtine europske nafte stizalo je iz Rusije 2021., a EU je 2021. činila gotovo polovicu ukupnog ruskog izvoza sirove nafte i naftnih derivata, prema Međunarodnoj energetskoj agenciji (IEA).
Cijene energenata porasle su na višegodišnje maksimume otkako je Rusija 24. veljače napala Ukrajinu, što je izazvalo porast inflacije na najvišu razinu u jednoj generaciji i strah od krize zbog životnih troškova u Europi i Sjedinjenim Državama.
Moskva je već počela preusmjeravati opskrbe iz Europe nakon uvođenja sankcija, priopćio je Kremlj. "Ovo je ciljana, sustavna akcija koja će nam omogućiti da minimiziramo negativne posljedice", rekao je Peskov novinarima u srijedu. Indija je među onima koji su najviše profitirali od prekida ruskih opskrba, kupujući rekordnu količinu ruske nafte uz velik popust u odnosu na tržišne cijene.
Njemačka Ukrajini isporučuje najmoderniji sustav PZO
14.22 - Njemačka će Ukrajini isporučiti moderne protuzračne sustave kao i specijalne radare za otkrivanje neprijateljskog topništva, rekao je njemački kancelar Olaf Scholz u srijedu u Bundestagu.
"Isporukom sustava Iris-T njemačka Ukrajini isporučuje najmoderniji sustav kojim raspolaže. Pomoću ovog sustava je moguće obraniti cijeli jedan veliki grad od zračnih napada", rekao je Scholz obraćajući se Bundestagu.
Erdogan: Nismo dobili konkretne prijedloge oko finskog i švedskog članstva u NATO-u
14.19 - Turska nije primila "konkretne prijedloge" za rješavanje zabrinutosti oko finskog i švedskog ulaska NATO-a, izjavio je danas turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, javlja Sky News.
Govoreći u parlamentu, Erdogan je rekao da Turska želi vidjeti "iskren" pristup dviju nordijskih zemalja u pogledu zabrinutosti oko njihove kandidature za članstvo u NATO-u, dodajući da Ankara neće promijeniti svoje stajalište osim ako ne vidi konkretne i obvezujuće korake.
Također je rekao da prigovor Turske kandidaturi Stockholma i Helsinkija za članstvo nije "oportunizam", već pitanje nacionalne sigurnosti.
Prošlog mjeseca, Finska i Švedska su službeno predale svoje zahtjeve za pridruživanje NATO-u u "povijesnom trenutku" potaknutom sigurnosnim zabrinutostima zbog ruske invazije na Ukrajinu. Prijave će sada razmatrati 30 zemalja članica vojnog saveza. Međutim, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan izrazio je rezerve u pogledu članstva dviju nacija.
Turska vlada zagovara dugo tražene zahtjeve da Švedska, i u manjoj mjeri Finska, obračunaju subjekte za koje Ankara tvrdi da su povezani s Radničkom strankom Kurdistana, ili PKK, koja se u Turskoj smatra terorističkom organizacijom.
Peskov: SAD dolijeva ulje na vatru
13.54 - Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov optužio je Sjedinjene Države da slanjem oružja namjerno dolijevaju ulje na vatru i rekao da ne vjeruje Kijevu da neće ispaliti granate na Rusiju piše Sky News. Peskov je dodao da Kremlj ne isključuje susret predsjednika Vladimira Putina i njegovog ukrajinskog kolege Volodimira Zelenskog, ali da se takvi razgovori moraju unaprijed pripremiti.
Kaže da je rad na mirovnom dokumentu s Ukrajinom davno stao. "Na rubu smo vrlo duboke prehrambene krize povezane s uvođenjem nezakonitih ograničenja protiv nas i djelovanjem ukrajinskih vlasti koje su minirale put do Crnog mora i odatle ne isporučuju žito, unatoč tome što ih Rusija ni na koji način ne ometa", rekao je te upozorio da će sankcije EU na rusku naftu pogoditi globalno energetsko tržište te da bi Moskva mogla preusmjeriti izvoz kako bi ograničila svoje gubitke.
Njemačka platila plin u rubljama
13.18 - Njemačke elektroenergetske kompanije RWE i Uniper potvrdile su da su prvi puta platile ruski plin prema uredbi Moskve koja predviđa plaćanje u rubljama preko posredničke banke u Rusiji.
Prema ruskoj uredbi s kraja ožujka, kupci iz "neprijateljskih zemalja" moraju u Gazprombanci otvoriti račun na koji doznačuju novac u ugovorenoj valuti, većinom eurima i dolarima. Banka ih potom prodaje na dražbi na burzi i rublje doznačuje na račun dobavljača Gazproma.
BiH i dalje računa na ruski plin no ne kažu po kojoj cijeni
13.16 - Ruski Gazprom nastavit će opskrbljivati plinom Bosnu i Hercegovinu, izuzetu iz kategorizacije "neprijateljskih država" koje je Kremlj obvezao plaćati ovaj energent u rubljima, potvrdili su u srijedu iz tvrtke Energoinvest koja je uvoznik prirodnog plina za područje Federacije BiH. U BiH svaki entitet ugovara isporuke plina za sebe, a iz Energoinvesta su potvrdili kako su sa Gazpromom upravo potpisali aneks postojećeg ugovora o nastavku opskrbe do kraja godine.
"To podrazumijeva da će se cijena za isporučeni plin korigirati kao i do sada kvartalno, isključivo na bazi devetomjesečne promjene cijena naftnih derivata", stoji u obavjesti medijima iz sarajevske tvrtke.
Prema procjenama nekih stručnjaka, BiH mora računati da će plin uskoro plaćati skuplje za najmanje 15 posto. "Sad se već zna kakva će biti cijena za treći kvartal a meni je nejasno zašto to iz Energoinvesta jasno ne kažu", kazao je lokalnim medijima Almir Bećarević, bivši direktor tvrtke BH gas koja je glavni distributer plina na teritoriju Federacije.
U Energoinvestu računaju na nastavak isporuke ruskog plina i u 2023. godini kada im istekne sadašnji ugovor s Gazpromom, no priznaju kako je potpuno neizvjesno kakva će biti cijena tog energenta.
Najveći potrošač plina u BiH je Sarajevska županija te neki industrijski pogoni poput željezare u Zenici. BiH je trenutačno potpuno ovisna o ruskom plinu jer je na europsku plinsku mrežu spojena samo preko Srbije a obje države ruski plin trenutačno dobivaju plinovodom Turski tok.
Moskva: Nova američka pomoć Kijevu 'povećava rizik od izravnog sukoba s Rusijom'
11.39 - Rusija je objavila da će američka odluka o isporuci naprednih raketnih sustava i streljiva Ukrajini povećati rizik od izravne konfrontacije Moskve i NATO-a, prenosi BBC u srijedu.
Zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov rekao je za rusku državnu novinsku agenciju RIA Novosti da Moskva "izuzetno negativno" gleda na paket američke vojne pomoći koji će uključivati topnički raketni sustav visoke mobilnosti M142 (HIMARS).
Oružje, koje je Ukrajina dugo tražila, namijenjeno je da joj pomogne da preciznije udari neprijateljske snage s veće udaljenosti. SAD je dosad odbijao isporučiti dalekometno topništvo zbog straha da bi se ono moglo upotrijebiti protiv ciljeva u Rusiji. No američki predsjednik Joe Biden rekao je da će smrtonosna pomoć ojačati pregovaračku poziciju Kijeva protiv Moskve i učiniti vjerojatnijim pronalazak diplomatskog rješenja.
Biden je u članku u New York Timesu objavio da će SAD poslati Ukrajini napredne raketne sustave. Osim oružja, američki predsjednik se dotaknuo drugih ključnih pitanja u sukobu. Naveo je da SAD neće nastojati ukloniti Vladimira Putina s vlasti.
"Koliko god da se ne slažem s gospodinom Putinom…Sjedinjene Države ga neće pokušati svrgnuti. Sve dok SAD i naši saveznici nisu napadnuti, nećemo biti izravno uključeni u ovaj sukob", napisao je.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij rekao je da njegova zemlja "nema namjeru napasti Rusiju". SAD je pristao isporučiti precizno navođene rakete, koje mogu doseći ciljeve do 70 kilometara, tek nakon što je dobio jamstva da se oružje neće koristiti za napade na ciljeve unutar Rusije.
Švicarska zabranila Danskoj da pošalje Ukrajini njena oklopna vozila
10.27 - Švicarska vlada stavila je veto na zahtjev Danske da pošalje oklopne transportere švicarske proizvodnje u Ukrajinu, pozivajući se na svoju politiku neutralnosti prema kojoj ne isporučuje oružje u zonama sukoba, izvijestila je u srijedu švicarska televizija SRF.
Državno tajništvo za ekonomska pitanja (SECO) odbilo je zahtjev Danske da Ukrajini dostavi oko 20 borbenih vozila pješaštva Piranha III, objavio je SRF, pozivajući se na tu agenciju. SECO nije odmah bio dostupan za komentar.
Neutralna Švicarska zahtijeva od zemalja koje kupuju švicarsko oružje da zatraže dozvolu za ponovni izvoz tog oružja.
SECO je u travnju stavio veto na ponovni izvoz švicarskog streljiva koje se koristi u protuzračnim tenkovima koje Njemačka šalje u Ukrajinu. Odbio je i zahtjev Poljske za slanjem oružja za pomoć susjednoj Ukrajini.
No Švicarska je odbacila dosadašnju praksu i usvojila sankcije Europske unije protiv Rusije zbog njezine invazije na Ukrajinu, što Moskva opisuje kao “specijalnu vojnu operaciju” za razoružavanje i “denacifikaciju” Ukrajine.
Švicarska neutralnost suočava se s najvećim testom u desetljećima dok se u zemlji zahuktava rasprava o tome kako protumačiti politiku koja je Švicarsku držala izvan oba svjetska rata tijekom 20. stoljeća.
Institut za rat: Putin radi veliku grešku. Ovo bi moglo odlučiti ishod rata
10.03 - Institut za proučavanje rata objavio je novu analizu i kartu sukoba u Ukrajini.
"Putin je odlučio koncentrirati sve snage i resurse u očajnički i krvavi pokušaj zauzimanja područja istočne Ukrajine, što će mu donijeti uglavnom simbolične dobitke. Njegova je vojska u ostalim dijelovima zemlje ranjiva. Ukrajinske protuofenzive u Hersonu ukazuju na to da ukrajinski zapovjednici prepoznaju i iskorištavaju tu ranjivost", piše u analizi pa objašnjavaju zašto je Herson ključan:
"Herson je ključan jer je to jedino područje Ukrajine u kojem se ruske snage drže na zapadnoj obali rijeke Dnjepar. Ako Rusija bude u stanju zadržati snažan položaj u Hersonu kada prestanu borbe, ona će biti u vrlo snažnoj poziciji iz koje može pokrenuti buduću invaziju.
Ako Ukrajina povrati Herson, s druge strane, bit će u puno jačoj poziciji da se brani od budućeg ruskog napada. Ova bi strateška kalkulacija u načelu trebala navesti Rusiju da usmjeri svoje snage na zadržavanje Hersona. No ruski predsjednik Vladimir Putin odlučio je umjesto toga koncentrirati sve snage i resurse u pokušaj zauzimanja područja istočne Ukrajine."
Što se tiče Severodonjecka, Institut kaže da ruske snage sada kontroliraju do 70 % istočnog grada i napreduju prema centru.
"Ukrajinske snage se sada očito povlače iz Severodonjecka umjesto da se bore do kraja. To je faktor koji je Rusima omogućio da relativno napreduju u grad. Odluka da se izbjegne izdvajanje više sredstava za spašavanje Severodonjecka i odluka o povlačenju iz njega bile su strateški razumne, ali i jako bolne. Ukrajina mora iskoristiti svoje ograničenije resurse i usredotočiti se na ponovno osvajanje kritičnog terena, a ne na obranu terena čija kontrola neće odrediti ishod rata", zaključuje Institut.
Ruski oligarh Abramovič tuži Vijeće EU
9.06 - Ruski milijarder Roman Abramovič podnio je tužbu protiv Vijeća Europske unije. Vijeće EU sankcioniralo je Abramoviča u sklopu niza mjera usmjerenih na Rusiju i saveznike ruskog predsjednika Vladimira Putina. Abramovič je jedan od nekoliko ruskih oligarha koje je EU u ožujku sankcionirala te im zamrznula imovinu.
Danci zbog rata u Ukrajini danas izlaze na važan referendum
8.58 - Nakon što je 30 godina bila izvan zajedničke obrambene politike Europske unije, Danska na referendumu danas odlučuje hoće li odbaciti svoje izuzeće nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Očekuje se da će više od 65 posto od 4.3 milijuna birača u zemlji glasati za odbacivanje izuzeća, pokazala je najnovija anketa objavljena u nedjelju. No analitičari su oprezniji s obzirom na to da se očekuje slab odaziv birača u zemlji koja je često govorila "ne" daljnjoj integraciji u Europskoj uniji, posljednji put 2015. godine.
Britanski obavještajci objavili novo izvješće
8.43 - Britansko ministarstvo obrane objavilo je posljednju procjenu situacije na terenu u Ukrajini.
"Ruske kopnene operacije i dalje su usko fokusirane na Donbas. Tijekom 30.-31. svibnja borbe su se intenzivirale na ulicama Severodonjecka, a ruske snage su sve bliže centru grada.
Više od polovine grada vjerojatno su sada okupirale ruske snage, uključujući čečenske borce. Izvan Donbasa Rusija nastavlja izvoditi raketne napade dugog dometa na infrastrukturu diljem Ukrajine", stoji u izvještaju.
Ruske snage napale Sjeverodonjeck
8.13 - Sergij Hajdaj, čelnik vojne administracije u regiji Lugansk rekao je kako se ruske snage skupljaju u gradu Sjeverodonjecku te da su u utorak napali grad sa skoro svih strana.
"Sad kontroliraju većinu grada", rekao je, prenosi CNN. Istaknuo je i kako su uništili dio infrastrukture, industrijske pogone i brojne domove u gradu i okolici. Hajdaj je rekao i da su Rusi pogodili spremnik dušične kiseline u kemijskom pogonu.
Ruske nuklearne snage održavaju manevarske vježbe
7.13 - Ruske nuklearne snage održavaju vježbe u pokrajini Ivanovo, sjeveroistočno od Moskve, objavila je u srijedu novinska agencija Interfax pozivajući se rusko Ministarstvo obrane. Oko 1000 vojnika vježba u intenzivnim manevrima koristeći više od 100 vozila, uključujući lansere interkontinentalnih balističkih projektila Yars, navodi Ministarstvo.
Biden: SAD će Ukrajini dati napredne raketne sustave
6.47 - Američki predsjednik Joe Biden izjavio je da će Sjedinjene Države dati Ukrajini naprednije raketne sustave i strjeljivo kako bi "preciznije gađali ključne ciljeve na bojnom polju".
U članku u New York Timesu u utorak, Biden je rekao: "Brzo smo krenuli u slanje Ukrajini znatne količine oružja i strjeljiva kako bi se mogla boriti na bojnom polju i biti u najjačoj mogućoj poziciji za pregovaračkim stolom."
Visoki dužnosnik Bidenove administracije izjavio je tijekom dana kako će Sjedinjene Države Ukrajini dati M142 visoko pokretni topnički raketni sustav (HIMARS), kako poboljšali sposobnosti Kijeva na bojnom polju dok se bori protiv ruskih osvajača.
"Te sustave Ukrajinci će koristiti za odbijanje ruskog napredovanja na ukrajinskom teritoriju, ali neće se koristiti na ciljevima na ruskom teritoriju", rekao je dužnosnik novinarima.
Rusi preuzeli zauzeli većinu ključnog grada: Pogođen spremnik dušične kiseline
Jučer - Ruske snage sada kontroliraju oko 70 posto Severodonjecka, a teške borbe su u tijeku u istočnom ukrajinskom gradu, rekao je regionalni guverner za Sky News. Rusi su u zračnom napadu pogodili spremnik dušične kiseline u gradu Severodonjecku, rekao je lokalni ukrajinski guverner, prenosi Sky News. U objavi na Telegramu, Serhij Hajdaj pozvao je lokalne stanovnike da ne napuštaju skloništa zbog opasnosti koju predstavljaju otrovne pare iz spremnika kiseline. Hajdaj je objavio fotografiju na kojoj se iznad stambenih zgrada može vidjeti veliki ružičasti oblak. Nije dao informacije o žrtvama. "Stanovnici regije ne izlazite iz skrovišta", napisao je, pozivajući ljude da koriste gas maske.
Severodonjeck je postao žarište rata, a za ruske snage je ključna meta.
Ako Rusija zauzme grad, to bi Moskvi dalo kontrolu nad cijelom regijom Luhansk i to bi bila njezina najveća pobjeda u invaziji do sada. Sky News nije mogao neovisno provjeriti ove tvrdnje."Veći dio" Severodonecka, najvažnijeg grada na istoku Ukrajine gdje se vode žestoke borbe između Rusa i Ukrajinaca, sada je pod kontrolom ruske vojske, rekao je u utorak guverner luhanske oblasti Serhij Hajdaj. "Nažalost, danas ruski vojnici kontroliraju veći dio grada", rekao je na ukrajinskoj televiziji, ocijenivši da je "razoreno 90 posto" Severodonecka.
Rat u Ukrajini: Ključna bitka se vodi u Severodonetsku
Rekao je da je život "pakao" za ljude koji još uvijek žive u Luhansku - nema struje, plina i vode, a regija je pod stalnim bombardiranjem što onemogućuje ulazak humanitarne pomoći. I rekao da je vidio mnogo primjera navodnih ratnih zločina. "Naša djeca umiru. Rusi bacaju bombe na škole u kojima se ljudi skrivaju", rekao je.