Za i protiv takve mjere / 2G model odnosno lockdown za necijepljene: Hoće li Hrvatska prijeći na to? To od sutra uvodi cijela Austrija

Koliko se korona požar raširio, najbolje će se vidjeti u hrvatskim bolnicama kroz desetak dana

7.11.2021.
20:00
VOYO logo

Ako uvedene mjere ne daju rezultate, Hrvatska će od Nove godine prijeći na 2G model borbe protiv koronavirusa, barem je tako najavio ministar Beroš. Upravo ta mjera od sutra vrijedi za cijelu Austriju.

Radi se o djelomičnom lockdownu, ali samo za one koji se nisu cijepili, covid potvrde samo za cijepljene ili one koji su preboljeli virus.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi je tu strogu mjeru uveo Beč, a od sutra će i čitava Austrija. Za razliku od 3G modela (cijepljen, prebolio, testiran), 2G mjera, test na koronavirus se ne priznaje.

Stoga testirani više neće moći u restorane, kafiće i barove, hotele, frizerske i kozmetičke salone, kina i kazališta, kao i na događaje s više od 25 osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Stanje joj je neizvjesno /

Tu je majka spojena na respirator nakon poroda, bebu nije stigla niti poljubiti. Donosimo brojke rizika za trudnice

Image
Stanje joj je neizvjesno /

Tu je majka spojena na respirator nakon poroda, bebu nije stigla niti poljubiti. Donosimo brojke rizika za trudnice

Michael Ludwig, gradonačelnik Beča kazao je kako žele donijeti odluke prije nego što im se popune kapaciteti odjela za intenzivnu njegu. Austrija bukti imaju više od devet tisuća novozaraženih dnevno, bolnički kapaciteti rapidno se pune. Slično kao u Hrvatskoj, koja ima mnogo opuštenije mjere

"U slučaju pogoršanja epidemiološke situacije možda pređemo na model 2G, a što bi značilo ograničenje nekakvih okupljanja za neesencijalne djelatnosti", izjavio je jučer ministar Beroš.

Ništa od toga, smatraju stručnjaci, obzirom da je u Hrvatskoj tek 50 posto cijepljenih. "Ako uvedete 2G mjere, to znači da 50 posto ljudi ne može pristupiti određenim prostorima, što onda sa sobom nosi druge logističke probleme. Tako da, krenut iz ničega u 2G mjere, nisam siguran da će to biti idealno jer će dovesti do velikih otpora i revolta", tvrdi Luka Čičin-Šain, voditelj tima "Helmholtz", centra za infektivna istraživanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenija se pak s covidom bori testovima i to u školama i na fakultetima. Od sutra se tako uvodi obvezno testiranje za učenike i studente koje će se provoditi tri puta tjedno.

"Dosljedno poštujte PCT pristup. Jer nam to omogućuje da budemo otvoreni, da škole rade i da idemo na posao", kaže Milan Krek, direktor slovenskog Instituta za javno zdravlje.

Cilj je to i Hrvatske. No, vladinoj politici stručnjaci zamjeraju što s donošenjem adekvatnih mjera konstantno kaska za ovom epidemijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Vi možete požar u prvoj minuti ugasiti s čašom vode, u drugoj minuti s vjedrom vode, pa onda kasnije vam trebaju vatrogasci. Vlada donosi mjere koje sliče na čašu vode kada treba vjedro, ili nosi vjedro kada trebaju već vatrogasci", objašnjava  Čičin-Šain.

Koliko se korona požar raširio, najbolje će se vidjeti u hrvatskim bolnicama kroz desetak dana. 

Ako voliš
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo