Vladajuća Komunistička partija priopćila je prošloga tjedna da će Peking ublažiti svoju desetljećima staru politiku jednog djeteta. Međutim, iako je objava naišla na razna tumačenja u samoj Kini, pa je tako jedan dužnosnik izjavio da parovi koji trenutačno čekaju drugo dijete neće biti kažnjeni, plan promjene mora odobriti Svenarodni kineski kongres koji zasjeda tek u ožujku.
"Do ratifikacije, sve lokalne zajednice i vlasti moraju provoditi zakone o obiteljskom planiranju i pravila koja su trenutačno na snazi", rekao je jedan dužnosnik Povjerenstva.
Potres na burzama
A objava je napravila pravi potres na burzama. Naime dionice kompanija koje proizvode kondome su oštro pale - dionice Okamoto Industries, japanskog proizvođača omiljenog među kineskim posjetiteljima u Japanu, pale su za čak 10 posto prošli tjedan.
S druge strane, dionice kompanija koje proizvode pelene, mlijeko za bebe i opremu za djecu su skočile. Val ekonomskih očekivanja doputovao je čak do Novog Zelanda, velikog izvoznika mlijeka, čija je valuta ojačala zbog odluke Komunističke partije Kine, piše Independent.
Milijuni djece više
Investitori očito očekuju snažan rast broja trudnoća u Kini. Kina, sa svojih 1,4 milijarde ljudi trenutno ima oko 16,5 milijuna novorođenih na godinu.
Analitičari investicijske banke Credit Suisse bacili su se odmah po objavi na proučavanje problematike, te su procijenili da će ukidanje politike jednog djeteta rezultirati povećanjem broja beba u Kini za tri do šest milijuna na godinu, počevši od 2017.
Politika jednog djeteta uvedena je 1979. godine zbog ogromnog siromaštva najvećeg broja stanovnika i straha da rastuću populaciju jednostavno neće biti moguće prehraniti.
Iako su dionice proizvođača kondoma pale, analitičari tvrde da nije sve tako crno.
Naime, procjenjuju da predviđanja o porastu broja djece ipak nisu točna, odnosno da će se na još jedno dijete odlučiti relativno mali broj Kineza, zbog troškova drugog djeteta i iz drugih razloga.