VUKOVAR - Hrvatska u srijedu obilježava Dan sjećanja na žrtvu Vukovara. Naime, 18. studenoga, prije točno 18 godina, završila je 87-dnevna borba između pripadnika JNA i srpskih paravojnih postrojbi te malobrojnih vukovarskih branitelja.
U spomen na sve žrtve "grada heroja" u utorak navečer su se diljem Hrvatske palile svijeće. Učinili su to i brojni Vukovarci u dvorištu vukovarske Opće bolnice gdje su se i pomolili za sve poginule i nestale sugrađane.
A upravo je bolnica postala simbolom herojske obrane grada. Prema evidenciji njezina ratnog osoblja, u agresiji na Vukovar, koja je započela 25. kolovoza a završila 18. studenog 1991. slomom obrane grada, poginule su 1.624 osobe, od kojih je do sloma obrane poginulo 905, a među njima i 12 djece. Bolnica ima podatke o ranjavanju 1.219 osoba među kojima i 30 djece.
Kroz vukovarsku bolnicu prošlo je 3.470 ranjenika, a obavljeno je oko 2.500 operacija. Dva dana nakon sloma obrane grada, 20. studenog 1991. godine, iz bolnice je odvedena najmanje 261 osoba od kojih je 200 ubijeno na Ovčari dok se za ostalima još uvijek traga.
Prema posljednjim podacima, broj poginulih civila i branitelja prešao je 2.000 dok se 400 osoba iz grada još uvijek smatra nestalima. Protjerano je 22.000 stanovnika. Na području cijele Vukovarsko-srijemske županije traga se za 1.042 osobe.
Program obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, koji se ove godine održava pod geslom "Vukovar je jučer, danas i sutra", započeo je u srijedu u 10 sati u dvorištu vukovarske Opće bolnice odakle će sudionici obilježavanja u koloni sjećanja proći gradskim ulicama do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, gdje će državna i druga izaslanstva položiti vijence i zapaliti svijeće.
Vukovarci će proći i "kukuruznim putem" - jedinim prolazom između Vukovara i Bogdanovaca kojim su tijekom tri mjeseca, od rujna do studenoga, branitelji mogli dolaziti braniti Vukovar i kojim su, nakon sloma obrane, zajedno s civilima izlazili iz razrušenog grada.
Vukovar danas: Svaki peti Vukovarac je nezaposlen
No, 18 godina nakon pada Vukovara, njegovi stanovnici bore se za golu egzistenicju. Obnova potpuno razrušenog grada, koji je samo na gospodarskom planu pretrpio više od sedam milijardi kuna štete, ide laganim ritmom. Vukovar je jedan od najsiromašniji, ali i najskupljih gradova, a svaki peti Vukovarac je nezaposlen. Uz nezaposlenost, problem su i niske plaće, jer su otprilike na tri četvrtine prosječne hrvatske plaće.
"Kad kažem Vukovar jučer, mislim na onaj Vukovar prije rata, na grad koji je bio broj jedan po gospodarskoj snazi u Hrvatskoj, grad s najmanjom stopom nezaposlenosti i najjačim gospodarstvom. Svima nam to treba biti želja i cilj koji moramo početi ostvarivati danas kako bi se već sutra Vukovar vratio na pozicije na kojima je nekada bio", poručio je gradonačelnik Vukovara Željko Sabo.
Još jednom je upozorio da Vlada RH treba posvetiti više pažnje razvoju gospodarstva grada. "S 20 do 30 milijuna kuna, koliko se ulaže u Vukovar, od ratnih ćemo se posljedica oporavljati narednih tridesetak godina", rekao je Sabo.